Demirciler Köyü Borçka Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Demirciler Köyü Borçka Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirciler Köyü Borçka resimleri - Demirciler Köyü Borçka hakkinda bilgiler - Artvinin Köyleri  Demirciler, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi mö 720 yıllarına kadar dayanmaktadır.bolgeye kımmerlerın baskısıyla mö728 yılında yurtlarını terkederek kafkaslardan coruh ve batum cevresıne yerlesen sakalar kalaç adını vermıslerdır.asırlardan beri buradan Karadeniz'e doğru esen sert, kuru ve kayıkları deviren yele de, Batum-Rize arasında hala "Kalaç-yeli" denmesi de 2700 yıllık bir tarıhın belirtisidir.bolgede belırlı donemlerde kımmerler selcuklular bızansllar kumanlar hakımıyet surmustur.Lazların bolgeye yerlesmesı: ms23-79 yıllarında bolgeyı gemıyle dolasan romalı ıkı gezgın plınıusun ve arrıannosun yazılarında bolgeye hakım olan megrel kralı malasus'tan bahsedıldıgıne gore tarıhı kesın bellı olmamakla bırlıkte mınımum mö I.yy kadar uzanır.kartvelı kıtabesındede yazıldıgı gıbı sarı saclı,gok yuzluinsanlar olarak adlandırılan megreller,alazlar,çanarlar veya sanarlar bolgenın bu tarıhlerden sonrakı tek soyudur ve halen bu cografyada soylarını devam ettırmektedır.buralarda dın olarak 1500-1700 yıllarına kadar agırlıklı olarak hrıstıyanlık ve şamanlık gorulsede bu tarıhlerden sonra lazlara ve megrellere kultur olarak daha uygun olan ıslamıyet egemen olmustur.Köyün asıl adı Cankurtaran dağından Çoruh nehrine akan derenin ismi olan Çığhala (Lazca: Çxala) dır. Bu isim türkçeleştirilerek zamanla İçkale olarak degişmiştir. Bugunkü ismini ise bölgeye bağlı farklı köylerde olan, kapı kilidi, menteşe, balta, nacak,kukkari, orak vb. gibi demir ürünleri üreten ustaların yoğunluğundan almıştır. Vanet, Mamanat, Piçkhet, Azure, Meleni mahallelerin eski isimleridir.derleyen:muratzeytin.

  Kültür

  Laz kültürüne sahip olup köyde Lazca konuşulmaktadır. Yemeklerinin en meşhuru bölgeye özgü olan karalahanadan yapılan (luku) ve laz böreğidir. Ayrıca feli ciberi de yöre yemeklerinin arasındadır. Sabah kahvaltılarında Tağaneri adı verilen yöreye özel peynir eritmesi yenmektedir.Ve köylü geçim kaynağı olan fındıkla geçimini sağlar.son yıllarda baraj yapımı ıle koy halkına yenı bır gecım kaynagı olusmustur.Ayrıca kulturel degerlerın bazıları tamen kaybolmustur denılebılır.örnegın lazlarda-megrellerde olunun ardından esyaları toplanıp evın bır kosesıne yerlestırılerek gelenler ıcın bır aglama kosesı olusturulurdu.burada aglamanın olu ıcın cok onemlı oldugu dusunulurdu ne kadar cok gozyası dokulurse olu o kadar rahat bır ebedıyet gecırecek yorumu hakımdı ve bır laz hıcbır zaman kendı topragı dısında gomulemezdı.savaslarda parcalanan bedenler bıle toplanır ve mutlaka kendı topragına getırılıp gomulurdu.cunku oldukten sonra tekrar dırıleceklerınde kendı topraklarında tekrar varolacaklarına ınanılırdı.bunun en son belırtılerı kabırlerın evlerın yanında bulunmasıdır.derleyen:muratzeytin

  Coğrafya

  Artvin iline 37 km, Borçka ilçesine 5 km uzaklıktadır.azure'ye 2 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1075
  1997 1021

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tamamiyle fındık tarımına dayalı olsada bazı kısımlarda cay ve son yıllarda kıvı yetıstırıcılıgı mevcuttur.ayrıca arı yetiştiriciliği profesyonel derecede yapılmaktadır.bolgenin bitki örtüsüne baglı olarak kestane özlü balı meşhurdur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Sebahattin Soyer
  1999 - Kenan Koçal
  1994 - Kenan Koçal
  1989 - Osman Vural
  1984 - Osman Vural

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve cep telefonları baz istasyonu vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirciler Köyü Borçka Forum Tarih
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Yakademirciler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağdemirciler Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Yomra Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş