Demirboğa Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirboğa Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  demirboğa köyü resimleri - demirboğa köyü tanıtım - demirboğa köyü bilgileri  Demirboğa, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır.O yıllarda adı Timurbiga olduğu eski yaşlılarca söylenmekteydi.O zamanlar yerleşim iki mahalleden oluşmaktaydı.Yapılan saldırılar sonucu aşağı mahalle ortadan kalkmıştır.Türklerin burayı almasından sonra söyleme kolaylığı açısında zamanla adı Demirboğa olarak değişmiştir.Yukarı mahalle olan şimdiki yerleşimin hemen güneyinde çok eski bir hamam bulunmaktaydı, ancak ilgisizlik ve bilgisizlik sonucu bu eser yok edilmiştir.Halen köy tarafından kullanılmakta olan mezarlıkta çok eski mezarlar bulunmakta ve taşları üzerinde değişik şekil ve yazıya benzeyen işaretler bulunmaktadır.Ancak ilgisizlikten dolayı bu mezarların çoğu define meraklıları tarafından kazılarak harabedilmiştir.Kalanlara biraz ilgi gösterilerek tarihi hakkında daha kesin bilgiler elde edilebilir.
  Kültür

  Köyün gelenekleri Bursa çevresinden pek farklı değildir.Mesela; Düğünlerde gelin at ile taşınması tercih edilir.Düğünlerde orta oyunları ve gençler tarafından çeşitli eğlenceli gösteriler düzenlenir. Bayramlarda tüm köy halkı cami bahçesinde namaz çıkışı birbiriyle bayramlaşır ve dargınlıklar ortadan kaldırılır. Yemek olarak özel yemekleri yoktur ancak eskiden beri mısır unundan yapılan kaçamak ve tirit yemekleri çok sevilir.Köy halkı eğitime meraklıdır.Ancak ekonomik güçleri elverdiği kadarı ile çocuklarını okutmaya çalışmaktadırlar.Köyden 1960 lı yıllardan bu yana çeşitli mesleklerden devlet memurları yetişmiştir.Sınırlı imkanları ile bu durum artarak devam ettirilmektedir.
  Coğrafya

  Bursa iline 50 km, Yenişehir ilçesine 7 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 319
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi çok zayıftır.Arazi sulak olmadığı için sulu tarım yapılamamaktadır.Ancak buğdat,arpa, mısır gibi az su ile yetişen ürünler tercih edilmektedir.Tabiiki susuz toprağın verimide düşük olamktadır.Halk az da olsa hayvancılıkla uğraşmaktadır.Genelde büyükbaş hayvancılık daha cazip gelmektedir.Sulama kanalları ile toprak verimi arttırılarak halkın ekonomik seviyesi biraz daha yukarı çekilebilir.Fakirliğin sonucu köyden göç diğer köylere göre fazladır.Gönül bu göçü bitirmek ve halkın bir arada gönlünce yaşamasını sağlamaktır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirboğa Köyü Yenişehir Forum Tarih
Demirboğaz Köyü Güçlükonak Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş