Demirbaş Şarl Kimdir-Demirbaş Şarl Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Demirbaş Şarl Kimdir-Demirbaş Şarl Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirbaş Şarl Kısaca Biyografisi
  ( 15.12.1681)- (23.12.1717)
  Demirbaş Şarl, 1682′de doğdu. Cesaretinden ve savaşlarda gösterdiği başarılardan dolayı Yeniçeriler ve tarihçiler ona Demirbaş Şarl dedi. İsveç kralı on birinci Şarl’ın oğlu olan Demirbaş Şarl, 1697 yılında babasının yerine kral olmuştur. Rusya, Danimarka ve Polonya arasındaki ittifakı bahane edip, Danimarka’ya savaş açmış ve büyük bir zafer kazanmıştı. Daha sonra Rusya ve Polonya’ya savaş açtı.
  Rus çarı Deli Petro karşısında önceleri başarılı olduysa da, Moskova’ya kadar ilerlediği sırada kışın ve ordusundaki salgın hastalığın etkisiyle Putlava’da yenildi. O dönem Osmanlı devletinde bulunan Bender’e iltica etti. Demirbaş Şarl bu Osmanlı toprağında beş sene gibi uzun bir süre oturmuş, bu süre içerisinde, Osmanlı Devletini Ruslara karşı sürekli kışkırtmıştır. Baltacı Mehmed Paşa’nın Rus Çarı Deli Petro’yu yenmesiyle sonuçlanan Prut savaşı, onun teşvikiyle çıkmıştı. Prut Savaşı sonunda Ruslarla barış antlaşması yapıldığı halde Osmanlı devletini savaşması için kışkırtmaya devam eden Demirbaş Şarl,
  Bender’den çıkarılmak istendi. Direnen Şarl sonunda ele geçirilerek Dimetoka’da hapsedildi. Fakat kaçmayı başaran Demirbaş Şarl, Macaristan ve Almanya üzerinden İsveç’e geçmeyi başardı ise de orada boğularak öldürüldü (1718).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirbaş Şarl Kimdir Forum Tarih
Hayrettin Demirbaş Kimdir - Hayrettin Demirbaş Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 11 Ocak 2011
Golaks Makine Demirbaş Takip Programı G-H 5 Aralık 2010
Sarin Demirbaş Kontrol Programı S-T 15 Eylül 2010
Muhasebe Bilgileri - 255 Demirbaşlar Hesabı Muhasebe 5 Ağustos 2010
Vahap Demirbaş Kimdir - Vahap Demirbaş Hayati - Vahap Demirbaş Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 11 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş