Demir Eksikliği Ve Kansızlığa Iyi Gelen Besinler

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demir Eksikliği Ve Kansızlığa Iyi Gelen Besinler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kansızlığa iyi gelen besinler Demir eksikliği ve kansızlığa iyi gelen besinler ve korunma yöntemleri  Belirtiler

  - Bu rahatsızlığın başlangıç devresinde belirgin bir semptom olmayabilir.

  - Solgunluk

  - Yorgunluk

  Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir miktarı gereken ölçüde hemoglobin yapılmasına imkân vermeyecek kadar yetersiz olduğu zaman meydana gelir. Bu eksikliğin birçok ana sebebi vardır; bunlar arasında demir ihtiva eden gıdaların yeteri kadar alınmaması, vücut tarafından demir emilmesinin az oluşu ve kan kaybı bulunur.

  Teşhis


  Demir eksikliği anemisinin semptomları öylesine tedricen meydana gelme eğilimindedir ki, sıklıkla, bunları fark etmek zordur. Diğer anemilerde olduğu gibi kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve harekete dayanıklılığınız azalabilir, cildiniz, dişetleriniz, tırnak yataklarınız ve gözkapağı cidarlanırsolgunlaşır.Snunda

  anemi (kansızlık) kalp atışlarınız daha süratli ve fark edilebilir gibi hissedeceğiniz kadar şiddetli olabilir.

  Ender olarak, bu durumdaki kişilerin yiyecek olmayan şeylere karşı şiddetli bir yeme istekleri (aşerme) belirir. Bu duyguya “pica” denir. Bu kişiler kil, buz veya toprak yiyebilirler. Bu maddelerin bazıları bağırsak sisteminde demir emilmesini olumsuz yönde etkileyeceği için demir eksikliğini daha da kötüye götürebilir.

  Doktorunuz demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan tahlilleri yapabilir. Tek tek alyuvarların boyutu küçülmüştür, fakat sayıları normale yakın olabilir. Hücrelerdeki hemoglobin miktarı düşüktür ve mikroskop altında alyuvarlar soluk renkli görüneceklerdir.

  Sindirim yolundan kan kaybı söz konusu olduğu zaman özel testler (dışkıda Gizli Kan incelemesi gibi) dışkıdaki kan miktarını tam olarak ölçebilir.

  Demir Eksikliği Anemisi

  Ne Kadar Ciddidir?

  Bu, kronik bir durumdur. Demir eksikliği anemisi etki yapacak kadar şiddetli olduğunda iş performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat, bu ve diğer etkiler, demir telafi tedavisi ile süratle aksi yöne çevrilebilir. Demir eksikliği anemisi bulunduğunda eksikliğin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bu durum kalınbağırsak kanseri gibi ciddi bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Diğer ciddi rahatsızlıkların sonucu olabilir. Kesin sebep bulunup tedavi edilmeden tatmin olmayınız.

  Tedavi

  Hastalığa bağlı olmayan demir eksikliği anemisinin tedavisinde anahtar yeterli beslenmelidir.

  Beslenme

  Vücudunuzun kolayca emebilecei, demirden yana zengingıdalar arasında etler(özellikle ciğer),balıklar, tavuk eti, yumurta, sebze(bezelye ve fasülye), patetes ve pirinç vardır.

  Birçok buğday ürünlerine, işlendikleri sırada demir ilave edilir, fakat bu demir vücudumuzun kolayca kullanabileceği bir biçimde değildir. Birçok sebzenin içindeki demir iyi emilmez. Gıda takviyesi yapıldığında (demir alarak) veya demir ihtiva eden bir gıda aldığınızda vücudunuzun demiri emmesini turunçgillerden bir meyve suyu içerek artırabilirsiniz. Bunun aksine, süt ve çay demir emilimini azaltır.

  Çocuklar, hamile veya regl durumundaki kadınlar gibi yüksek demir ihtiyacı olan kimseler için demir ihtiva eden yiyeceklerden bol bol yemek, özellikle ömemlidir. Bu aynı zamanda vejetaryenler, zayıflama rejimi yapanlar ve bebekler gibi gıdalarında az demir bulunan kişiler için de büyük önem taşır.

  Anne sütü, demiri vücudun kullanımı bakı**mından özel bir kolaylığı olan bir şekilde bulundurur. Fakat, 4 aylıktan daha küçük olan bebeklerin maksimal büyümesine imkân vermeye yetecek miktarda demir ihtiva etmez. Dolayısıyla, anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta takviye olarak demir damlaları veya demir takviyeleri, takip amacıyla, başlanmalıdırlar. Mamayla beslenen bebekler için demir takviyeli mamalar mevcuttur.

  Çocuklarda büyümenin hızlandığı dönemler ve hamilelik gibi büyük ihtiyaç sıralarında demir takviyesi yardımcı olabilir. Fakat bu konuda aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz.

  İlaç

  Demir eksikliğini tedavi etmek için doktorunuz size takviye olarak demir tuzları verecektir (Demir sülfat). Bunlar genellikle ağız yoluyla alınır ve enjeksiyon olarak vermek sadece ender olarak gerekir.

  Ameliyat

  Eğer aneminin temelindeki neden sindirim yolundan kan kaybı ise, kalınbağırsak kanseri gibi, ameliyat gerekecektir.

  Diğer Tedaviler

  Doktorunuz size kan nakli şeklinde hazır alyuvarlar vermeyi düşünebilir, fakat durumun derhal düzeltilmesi sadece son derece şiddetli aneminiz varsa gerekir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demir Eksikliği Kansızlığa Forum Tarih
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
İnsan Vücudunda Demir Eksikliğinin Sonuçları Nedir? Genel Sağlık 5 Haziran 2013
Demir Eksikliği Nasıl Önlenir Genel Sağlık 19 Nisan 2012
Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 19 Nisan 2012
Demir Eksikliği Ne Demektir Genel Sağlık 19 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş