Demir Eksikliği Anemisi - Demir Eksikliği Anemisi Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Demir Eksikliği Anemisi - Demir Eksikliği Anemisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demir Eksikliği Anemisi - Demir Eksikliği Anemisi Hakkında Bilgi - Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi  Demir eksikliği anemisi
  İngilizcesi ile mad cow disease olarak adlandırılan Deli Dana hastalığı (Bovine spongiform encephalopathy - BSE - olarak da tanımlanmakta), sığırlarda görülen beyin hastalığıdır.

  Duruş, hareket, duyu bozuklukları ve beyindeki süngerimsi değişikliklerle kendini göstermektedir. Hastalığa yakalanan sığırların hareketlerinde anormallik olduğu için, bu hastalığa halk arasında "Deli Dana" hastalığı denildi. Deli Dana hastalığına çok benzeyen ve sadece koyunlarda görülen Scrapie hastalığının, yaklaşık 250 yıldır bilindiğini belirten uzmanlar bu hastalığın, diğer hayvan türlerine bulaşabildiğini açıkladılar.

  Scrapie hastalığından ölmüş bir koyun, sığırlar için hazırlanan yemlere katkı maddesi olarak kullanıldığında, hastalığın sığırlara da bulaştığı vurgulandı.

  Bilim dünyası, 1996 yılında, İngiltere'de 10 kişinin Creutzfeldt-Jakop hastalığı (Creutzfeldt-Jakop Disease=CJD) sonucu öldüğünü öğrendi. Bu ölümlerin nedeninin klasik CJD olmadığı ve sığırlardan insanlara hasta sığırların tüketilmesi ile geçen Deli Dana hastalığının insanlardaki şekli, yani yeni tip CJD (vCJD) olduğu bildirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demir Eksikliği Anemisi Forum Tarih
Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Kasım 2010
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
İnsan Vücudunda Demir Eksikliğinin Sonuçları Nedir? Genel Sağlık 5 Haziran 2013
Demir Eksikliği Nasıl Önlenir Genel Sağlık 19 Nisan 2012
Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 19 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş