Demirışık Köyü Merkez Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirışık Köyü Merkez Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Demirışık Köyü - Demirışık Köyü Hakkında - Demirışık Köyü Tanıtımı - Demirışık Köyü Resimleri  Demirışık, Mersin ilinin Merkez Mezitli ilçesine bağlı bir köydür.
  Demirışık Köyü (Rakım 1050)

  Tarihi

  Demirışık Köyü'nün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte oldukça eskilere dayanmaktadır. Köye ilk yerleşenler şimdi belediyelik olan Değirmençay (Erçel) beldesinden hayvanlarıyla birlikte yaylaya çıkanlardır. Önceleri yaylalık olarak kullanılmıştır. Daha sonra iklim ve arazi şartlarının tarım ve hayvancılığa uygun olmazı nedeniyle bu yaylacılardan bazıları geriye dönmemiş ve Demirışık Köyü kurulmuştur. Köy çok geniş bir hududa sahiptir. Köy hududu doğuda Yüksekoluk Köyü, güneyde Değirmençay (Erçel) Beldesi, batıda Fındıkpınarı Beldesi ve kuzeyde Arslanköy Beldesi'ne dayanmaktadır.

  Mahalleler

  1960-1970’li yıllara kadar Demirışık merkezde ikamet eden köy halkı arazinin yetersiz kalması nedeniyle köy hududundaki boş arazilere dağılarak Koççatağı, Mehrican, Avurtmuş, Yıldırım ve Gücük mahallelerini oluşturmuştur.
  Yıldırım Mahallesi, Köy Merkezine uzaklık 4.5 Km (Rakım 1250)

  Avurtmuş Mahallesi, Köy Merkezine uzaklık 4 Km (Rakım 1370)

  Mehrican Mahallesi, Köy Merkezine uzaklık 3.5 Km (Rakım 1350)

  Koççatağı Mahallesi, Köy Merkezine uzaklık 1 Km (Rakım 1070)

  Gücük Mahallesi, Köy Merkezine uzaklık 2 Km (Rakım 1150)

  Kültür [

  Demirışık Köyü tipik bir anadolu türkmen yörük köyüdür. Köy halkı türk ve sünni dir.

  Coğrafya

  Demirışık Köyü Mersin’in kuzeyinde Toros dağlarının eteğinde Mersin merkez’e 52 km uzaklıktadır. Daha önce Mersin merkez ilçeye bağlı iken 2007 yılında merkez ilçenin Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli olarak dört yeni ilçeye ayrılması sonucu Mezitli ilçesine bağlanmıştır. Köy merkezi 1050 rakımlı olup yüksek mahalleleri 1400 rakıma kadar çıkmaktadır.

  Ulaşım

  1- Arslanköy yolundan Çağlarca (Sunturas)'a dönülür 13 km gidilir.

  2- Fındıkpınarı girişinden sağa dönülür 9 km gidilir.

  Köye, Mersin'den (eski garaj içi) kış aylarında 3, yaz aylarında 4 olmak üzere, düzenli olarak dolmuş seferleri yapılmaktadır.

  İklim

  Akdeniz iklimi hakim olmakla birlikte kışları bir metreye kadar kar yağdığı görülmektedir. Ancak yağan kar akdeniz ikliminin etkisiyle kıza sürede erimektedir. Yazları yayla olmasından dolayı nisbeten serin geçmektedir. Köy geniş bir orman havzasında bulunduğundan etrafı çam ormanlarıyla kaplıdır. Yüksek kesimlerde ardıç, katran ve ladin yetişmektedir.

  Nüfus

  Demirışık Köyü yaklaşık 470 haneden oluşur. Nüfusuna göre hane sayısının fazla oluşu, yayla evlerinin fazla oluşundan kaynaklanır. Köy nüfusu, 2000 yılı sayımına göre 370 iken, 2008 yılı adrese dayalı nüfus sayım sistemine göre 289 olarak belirlenmiştir. Bu azalmada ekonomik nedenlerle Mersin'e göç ve doğum oranındaki azalma önemli rol oynamıştır. Ancak yaz aylarında Mersin'in sıcak ve nemli ikliminden kaynaklanan yayla kültürü nedeniyle bu nüfus ikiye - üçe katlanmaktadır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 (Adrese Dayalı) 289
  2000 370
  1997

  Ekonomi

  Şeftali bahçeleri köyün temel gelir kaynağı

  Demirışık Köyünün ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Köyün ana geçim kaynağı şeftali bahçeleridir. Şeftali yetiştiriciliği köy ekonomisinin yaklaşık %70’ini oluşturur. Bunun yanında elma, kiraz, erik ve sebze yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Önceki yıllarda hayvancılıkta köy ekonomisinde önemli bir yere sahip iken, günümüzde yok denecek kadar azalmıştır. Köyün orman köyü olması nedeniyle kış aylarında orman kesim ve dikim işi yapılmaktadır. Köylülerin büyük çoğunluğu kış aylarını orman işçiliğiyle değerlendirmektedir. Orman işçiliği köy ekonomisine çiddi bir katkı sağlamaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması nedeniyle, köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimi yapılır.

  Seçmen sayısı: 217 (29 Mart 2009 Yerel seçimleri)

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Nurselin Can
  2004 - Mehmet Küçük
  1999 - Mehmet Küçük
  1994 - Sadettin Şahin
  1989 - Selahattin Akca

  Altyapı bilgileri

  Köyde iki tane ilköğretim okulu olmasına rağmen kapalıdır. Fakat taşımalı eğitimden yararlanılarak öğrenciler Fındıkpınarı İlköğretim Okulu'na gönderilmektedir. Köy merkezi ve mahallelerinde toplam beş tane camii vardır. Ancak Köy merkezi ve Yıldırım mahallesindeki camii'lerde kadrolu imam vardır. Diğer camii'lerde yaz aylarında geçici imamlar görev yapmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Su Kaynakları [

  Köyde içme suyu sıkıntısı yoktur. Ancak sulu tarım yapıldığından, geçmiş yıllardaki kurak dönemlerde sulama suyu yetersiz kalmış ve büyük sıkıntılar yaşanmıştır. Köyün tarım arazilerini besleyen Soğuk pınar, Gürlevik, Frengönes ve Gücük gibi ana su kaynaklarının yanında, irili ufaklı birçok su kaynağı ve pınar bulunmaktadır.

  Demirışık Göleti

  Köyde, İl Özel İdaresi tarafından projeye alınan gölet inşaatı 2009 Eylül ayında başlamış, Kasım ayında tamamlanmıştır. 15 Aralık itibarı ilede dolmuştur. (Gölet manzarasında piknik yapmak isteyenlere duyurulur) 2010 yılından itibaren sulama amaçlı hizmete alınacak ve köyün su sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla suyu olmayan boş arazilerin de ekilmesiyle meyve rekortesinde büyük artış olacağı tahmin edilmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirışık Köyü Merkez Forum Tarih
Demirışık Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Demirışık Köyü Merkez Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Demirışık Köyü Baykan Siirt Siirt Tanıtımı 8 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş