Demirözü Köyü Gülnar Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirözü Köyü Gülnar Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirözü Köyü Gülnar Bilgileri - Demirözü Köyü Hakkında - Demirözü Köyü Tanıtımı - Demirözü Köyü Resimleri  İlçe: GÜLNAR - İl: MERSİN


  Köy Muhtarı: HÜSEYİN UYAR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  324 7595275

  Cep Telefonu:

  532 5086879

  Eski adı Hortu olan 1960 yılında adı değiştirilerek Demirözü yapılan köyün Gülnar Merkezi’ne olan uzaklığı 27km.dir. Gülnar-Ermenek Yolu ile ulaşmak mümkündür. Demirözü’nde tarihi kalıntıların çok oluşu burada daha önceden yaşamış bir kavmin olduğu konusunda kesin delildir. Köy içindeki Maltepesi’nde büyük bir höyük bulunmaktadır. Höyüğün içine doğru uzanan bir de kuyu vardır. Bu dar kuyunun hava deliği olduğu sanılmaktadır.

  1968 yılında ilçede hükümet tabibi olan Dr. Yüksel Burkutoğlu Hortu’da yasal bir kazı yaptırmıştır. Küp ve mezarlardan kuyumculuk işçiliği çok iyi olan küpe ve takılar, kız motifli bronz kantar topları ile 26cm. uzunlukta PAN HEYKELİ (dünyada iki tane olduğu sanılıyor), bir EROS ve bir ATLAS heykeli bulunmuştur. Bu kazıda Roma-Helen Dönemi’ne ait 267 parça eser çıkartılarak Silifke Müzesi’ne teslim edilmiştir. Höyüğün güneydoğu kısmında bir kapısı olduğu bilinmektedir.

  Kazı sırasında tabanı mermer döşeli bir bina bulunmuştur. Bulunan bu binada bir yangın çıkmış olmalı ki bulunan heykellerin simsiyah oldukları görülmüştür. Kazılarda bir de şırahanenin bulunduğu söyleniyor.

  Değirmenderesi Köprüsü’nün Rumlar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Buradaki yaşlılar Cumhuriyet’ten önce köyde birçok Rumun bulunduğunu (Toma, Yanni, Nikola) isimlerinin yabancısı olmadıklarını belirtiyorlar. Rumlar Cumhuriyet’ten sonra mübadele ile köyden ayrılmışlar.

  Önceleri bir Osmanlı Paşası’nın oturduğu sanılan bu mevkiye halk, Paaşaoturağı diyor. Ciritalanı denen yerde de yine eskiden cirit oynandığı biliniyor. Köyün yakınında Cirit Tepesi ve Bey Pınarı bulunmaktadır.

  Tarım Kredi Kooperatifi binası yakınında bir tane SAY(düz, geniş taş) dikiliymiş. Üzerinde yazılarda varmış, ama kırılmış, parçalanmış, şimdi hiçbir izine bile rastlanmıyor. Köyde ayrıca türbe de var. Şıh Koca Türbesi ya da Mezarlıktaki Türbe şeklinde isimlendiriyorlar.

  Şimdi Demirözü Köyü’nde oturan Halk’ın eskiden bu yörede yaşayanların devamı olmadığını, yaşlı kişilerin anlattıklarına göre Beydili Köyü’nden gelip yerleştiklerini öğreniyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirözü Köyü Gülnar Forum Tarih
Demirözü Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Demirözü Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Çağıllı Köyü Demirözü Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Çakıröz Köyü Demirözü Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Çatalçeşme Köyü Demirözü Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş