Demirçay Köyü Söke Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirçay Köyü Söke Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Söke Demirçay Köyü Bilgileri - Demirçay Köyü Hakkında - Demirçay Köyü Tanıtımı - Demirçay Köyü Resimleri  Demirçay ,Aydın Söke ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SÖKE

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:85 km

  İlçeye Uzaklığı:34 km

  Rakım:478 m

  Nüfus:

  2000: 450
  1997: 298

  Tarihi

  Köy arazisinde tahminen Karya döneminden kalma pek çok küçük demir ocakları mevcuttur ve köyün içinden üç adet kuru çay geçer bu yüzden köyün adı Demirçay'dır.Eski tapularda "Timurçayı" diye geçer ama Timurçayı ismi hakkında pek fazla bilgi yoktur.1951 yılına kadar 3 km yakınındaki Kaygılı köyünün bir mahallesi iken bu yılda muhtarlık olarak ayrılmıştır.Tahminen 250 yıllık bir yörük köyüdür.Köyü oluşturan insanlar Muğla/Milas, Konya, Afyon'dan gelme bazı aileler ile birlikte esas yerlisi olan bir kaç aileden oluşur.Bu bilgiler köydeki yaşlılardan edinilen söylenti şeklinde bilgilerdir.

  Kültür

  Köy, Anadoluda'ki pek çok köy gibi Yörük köyüdür.Mutfağı sebze ağırlıklı Akdeniz mutfağıdır.Kültürel değer haline gelmiş Ege'nin diğer kısımlarında da bilinen ama Demirçay'daki yapılışı ve lezzeti farklı olan bir kırmızı et yemeği olan Keşkek tadılmaya layıktır.Düğün yemeğidir, her zaman yapılmaz.Mısır unundan ve ısırgan otundan yapılma tuğla fırında pişme böreği belki başka hiç bir yerde yoktur.Kavrulmuş çam fıstığı ve bal karışımı yufka ile tatlı gibi yenir ve gene başka yerde bulmak mumkün değildir.Zeytinyağı kırlarındaki binbir çeşit otla farklı bir yerdir Demirçay köyü.Keklik etini çam fıstığıyla doldurarak yapılan yemeğin özel bir adı yoksa da çok özel bir tadı vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün halkı ağırlıklı olarak zeytincilikten geçinir.Ek olarak çam fıstığı, incir, üzüm, kestane, ve çeşitli meyveler herkesin kendi ihtiyacı kadar üretilmektedir.Büyükbaş hayvancılık vardır ama ek gelir gibidir çok gelişmiş değildir.Bir takım aileler mevsimlik işçi olarak B.Menderes ovasına pamuk işçiliğine giderler.Zaman zaman incir işçisi olarak Germencik ilçesine de giderler.1980'den sonra köy dışarıya "yatay" veya "dikey" çok göç vermiştir.Bazı ailelerin tamamı göç etmiş, diğer ailelerin ise en az bir kişisi göç etmiştir.Bu yüzden köyün nüfusu zaman zaman azalma eğilimi gösterir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulunun 1. kademesi vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirçay Köyü Söke Forum Tarih
Demirçay İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 10 Mart 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş