Demans hastalığı belirtileri nelerdir

'Psikoloji' forumunda DeMSaL tarafından 22 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demans hastalığı belirtileri nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demans Belirtileri Nelerdir,
  Demans nasıl anlaşılır,

  [​IMG]

  Demans bunama unutkanlık hastalığı
  Hastalıkta ilk dikkati çeken belirti unutkanlıktır. Hasta genellikle yakın geçmişi tamamen unutur. Fakat eskiyi en ince ayrıntıya kadar hatırlar. Bu yüzden hasta yakınları hasta için 'hiçbir şeyi yok, eskileri benden bile daha iyi hatırlıyor' düşüncesiyle yanılgıya düşerler.
  Hasta başlangıçta gözlüğü bıraktığı ya da parasını koyduğu yeri ya da arkadaşlarının adını hatırlamamaya başlar. Unutkanlık zamanla ilerleyerek hastanın yaşantısını zora sokar.

  Demans Belirtileri
  Uygunsuz cinsel davranış
  Öfke ve sinirlilik: Öfke yoğun duygusal bir tepki, sinirlenmek biraz daha ılımlı bir tepkidir. Eğer hastanın hafif sinirli bir hali yakınları tarafından fark edilmezse; duygular öfkeye doğru tırmanır hasta kendisine ve çevresine zarar verebilir.

  Lakayitlik veya depresyon: Bu tür hastalarda motivasyon eksikliği, oturup boş boş bakma ve dünyadan kopma duygusu vardır. Demanslı hastalarda depresyon da sıkça görülür. Sinirlilik, sıkıntı, uykusuzluk, sık sık ağlama nöbetleri veya aşırı uyku gibi belirtiler de görülür.

  Peşinden ayrılmama veya talepte bulunma: Bu durum sıklıkla terk edilme korkusu nedeni ile ortaya çıkar. Hasta gün boyunca yaşamını yönlendirmesi için yakınlarına yönlenir ve daima bir şeyler talep eder.

  Takıntı, şüphe ve paranoya: Takıntıda ne kadar mantık yürütüp, ikna edilmeye çalışılsa da hastada değiştirilemeyen ve düzeltilemeyen yanlış inançlar vardır. Şüpheciliğin özelliği ikna olmamak ve güvensizliktir. Ayrıca demanslı hastalarda, birinin kendini izlediği ya da öldürmek istediği gibi paranoyalar çok sık görülür.

  Uykusuzluk: Uyku bozukluğu sıkça görülür. Hasta aşırı uyuduğu gibi günlerce uykusuz kalabilir. Uykusuzluk, hafızanın daha da zayıflamasına ve sinirliliğe yol açar. Özellikle Alzheimer tipi demans da yıllar içinde durmaksızın ilerleyen entelektüel yıkım sonucunda hasta tuvalet ihtiyacını, yeme içme gereksinimini kişisel temizlik yapabilme yeteneğini kaybeder. Yakınlarına bağımlı yaşar hale gelir.
  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demans hastalığı belirtileri Forum Tarih
Yaşlılık Ve Bunama (Demans) Hastalığı Belirtileri Belerdir? Genel Sağlık 24 Aralık 2011
Demans Ne Demek Demans Hastalığı Nedir Genel Sağlık 31 Ağustos 2013
Alzheimer hastalığı, bunama,presenil demans Psikoloji 26 Nisan 2010
Ertan Tekin Demans 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 1 Ocak 2011
Demans Bunama Nedir - Demans Bunama Hakkında Bilgi Psikoloji 22 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş