Deliler Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Deliler Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deliler köyü bilgileri - deliler köyü resimleri - deliler köyü tanıtım  Deliler, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının tarihi şöyledir zamanın behrinde köy sakinleri kadıya cıkarlar ve güneşi şikayet ederler kadıya coruma gelirken sabah güneşin şafaktan vurup gözlerini aldıgını akşam giderkende yine aynı durumun oldugunu kadıya iletmişler kadı köy ahalisine siz bana bir batman tere yagı ile bir kap bal getirin der. köylüde uyanıkya biri derki benim mandalar yonca yiyor. mayısını altına dolduralım.üstünü kapatırız az bir yağ ile der.giderler kadıya. kadı bir yağdan bir baldan parmaklar yemiye başlar. biri derki kadı efendi işin boku çıkmadan bize bir çare bulda biz gidelim derler. kadıda siz ozaman sabah köye gidin akşam şehre çoruma gelin demiş ve köyününüzün ismide bundan sonra deliler olsun demiş. buarada kadıda yağı yerken manda mayısıda yer. o gün bu gündür kadıya manda bokunu yediren deli delilerliler diye kalmış. köyün adını bir ara devlet değiştirmiş bahçeli köy yapmış. bizim delilerde yiğit namı ile anılır diye tekrer deliler köyü yazdırmışlar.
  Kültür

  Köyün düğünleri 3 gün 3 gece sürmektedir. cuma namazından sonra başalyıp pazar günü bitmektedir. ilkgünün gecesi sinsin ateşi yakılıp etrafında sinsin oyunu oynanmaktadır. ikinci günü sabah damat hamamına tüm köy ahalisi giderek damadı yıkarlar.o günün akşamı davetlilere dügün yemeği verilir. oyunlar oynanır, yine sinsin ateşi yakılır etrafında halay çekilir. delilerliler silaha meraklıdırlar çoluk çocuk silah atarlar.

  üçüncü gün damat kuşatma adeti yapılır. damat evinden dvul ve zurna eşliğinde alınır yunanlık dedeye götürülür.damatın arkadaşları tarafından abdest aldırılır. oradan tekrar köymeydanına getirilir. cami ününde kuşatma merasimi başlar. dualar okunur, busırada hoca giyilen herparçaya göre dua eder.misal: "kuşak bağlamak kimden kaldı veliden kaldı peygamber aşkına veliler aşkın diyelim bir Allah Allah der herkes var gücü ile bağırır ALLAH ALLAH diye, baktınki ses az cıkıyor biri bağırır bağırmayana leblebi yok diye ses daha gür çıkar. damadın dayısı şapka olmuyor, amcası kemeri kısa geliyor diyerek töre alınır. damat kuşatılır. düğün alayı yola çıkar gelın evine doğru. gelin alınır.hıdırlık kerebigazi H.Z. türbesinde dua edilir köye gelinir. gelin indirilir.gelin başından para ve yamiş atılır. gelincilere tekrar sofra kurulur. Düğün alayı dağılır. akrabalar kalır evde şenlik yapılır. düğün böyelelike biter.

  Tabiki delidellerliler çok asabi çok delikanlı çokta gururlu olmak tan kendilerinden çok gurur duyuyor hepsi çok misafir perver çok güler yüzlü sevecenli kişilerdir köyümüz tarihi açıdan çok güzel merkeze yakın olmasından dolayı çok iyi işlenebilir çok güzel bir araziye sahip gençleri tüm civar köylere örnek olcak derecede cok iyi bir kişilerdir saygılarımla tüm deliler köyü sakinleri @efsane@88'3

  Coğrafya

  Çorum merkezine 10 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 450
  2000 435
  1997 333
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  [değiştir] ==Muhtarlık

  mustafa kaymak
  =İDRİS DAĞLAMAZ TEKRAR MUHTAR ADAYIDIR.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 İdris Dağlamaz
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliler Köyü Merkez Forum Tarih
Kınıkdelileri Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Deliler Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Deliler Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Küçükdeliler Köyü Osmangazi Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Deliler Köyü Kelkit Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş