Deliler Köyü Kelkit Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Deliler Köyü Kelkit Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deliler köyü bilgileri - deliler köyü tanıtım - deliler köyü resimleri  Deliler, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Deliler, 16. yüzyılda Halep bölgesinde yaşayan Avşar Türkmenlerinin üç kolundan biri olan Köpekli Avşarının en önemli kollarından biriydi. Hala Halep’te varlığını koruyan Deliler Avşarının önemli kısmı Anadolu’da yayılmıştır. 16. Yy’da Maraş Türkmenleri arasında Deliler cemaatine tesadüf edilmektedir. Ayrıca aynı yüzyılda Karaman’da sakin Atçeken oymakları arasında Turgut kazası Türkmenlerinden Deliler cemaati bulunmaktadır. 1645-6 tarihinde Deliler obasının bir kısmı Antep’e yerleşmiştir. 1699’da Rakka’ya iskanları emredildiği halde oraya gitmeyip Kayseri-Develi’yi merkez edinip Niğde, Bor, Ürgüp, Ulukışla, Anduğu ve Ereğli kazalarına baskınlar düzenliyorlardı. Nihayet merkezden gelen emirle 1702’de, cemaatin bir bölümü Kıbrıs’a sürgüne gönderilmiştir. Deliler cemaati, Orta Anadolu'da Boynuinceli Türkmenlerine tabi kılınarak Herikli ve Kütüklü Avşarlarıyla beraber 1728 yılında Nevşehir merkezde 29 hane olarak yerleştirildi.(Kaynak: Adnan Menderes KAYA - Avşar Türkmenleri kitabı)

  49 haneli bir köyümüzdür, ilçe merkezinden uzaklığı 12 km dir. Bu köyümüzde CEBECİLER Ocağı soyundan da aileler bulunmaktadır .

  CEBECİLER:

  Cebeciler Ocağı, Osmanlı ordusunda, silahların temin edilmesi, korunması ve sefer zamanında cepheye götürülmesiyle görevli kapıkulu ocağı idi. Ocağın mensuplarına, Cebeciler denilmekteydi.

  Cebecilerin hazır olmadığı durumlarda seferlerin iptal edildiği söylentisi vardır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi bulunmaktadır.

  kendine has madımak yemeği , ayranlı çorbası , kuzu çevirmesi ,siron tatlısı, ısırgan çorbası, kuru fasülye, evelik çorbası, evelik dolması ile damaktadına has özel yemekleri vardır. Kültür ve geleneklerine bağlı bir köyümüzdür.
  Coğrafya

  Gümüşhane iline 88 km, Kelkit ilçesine 12 km uzaklıktadır. Rakım Çatak bölgesinde 1700 ile başlayıp, köy merkezinde 1800 Metreye, Yaylakıranlarında 2200 metreye kadar ulaşmaktadır. Bitki örtüsü; Yabani Armut (Ahlat) Yabani Elma, Alıç, Kuşburnu, Yabani Erik, Çam ve Ardıç, Kokulu Ardıç, Kızamık, Yabani Kavak başlıcalarıdır. Karadeniz Bölgesinin en güzel yaylarına örenekler; Bu köyümüzün de sınırları içerisinde bulunduğu yayla alanlarıdır. Bunların başlıcaları; Ağalık Yaylası (Kelkit Yaylası)Ağıl Yaylası, Kızılca Yaylası,Babakonağı Yaylası, Deredolu yaylası, Deliler yaylası, , Hanımın yaylası, Yeniköy yaylası, Yenice Yaylası, Aşut Yaylası'dır. Bu yaylalarımıza insan eli değmemiş olup tamamen bakirdir. Doğal güzelliğinin eşi benzeri bulunmamaktadır. Bu yönüyle yurdumuzun bilinmeyen, kayıp hazinelerinden biridir demek yanlış olmaz. Köyün sınırları içerisinde Karapınar, Körgöze, Karşı Göl mevkii,Yaylanın Arkası, Biçinlikler, Yaylalar Görülmeğe, gezilmeğe değer yerlerdir. Doğal bitki örtüsü yönünden; Ülkemizin en zengin florasına sahip yerlerinin başında gelmektedir. Bu yönüyle de hayvancılık yönünden ideal bir değere sahiptir. yörenin Et-süt, arı ve arıcılık ürünlerinin aranmasının sebebinin bundan dolayı olduğu bilinmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yer yer karasal iklim etkiside görülür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 250
  2000 193
  1997 173
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mahmut YILMAZ
  2004 - Yunus DEMİRTAŞ
  1999 - Kadir YILMAZ
  1994 - Enver DEMİRTAŞ
  1989 - Muhlis DEMİRTAŞ
  1984 - Muhlis DEMİRTAŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Ekonomisi

  Köy yaylaların arasında kurulu bulunduğu için bitki örtüsü bakımından zengindir. Buna bağlı olarak Hayvancılık ve Arıcılık başlıca geçim kaynağı olmuştur. Peyniri ve balı yörenin aranan ürünleri arasındadır. Ankara,İstanbul,İzmir gibi büyük illerimize göç vermiş bir köyümüzdür.Geneli ankara ya yerleşen köy halkı ankara Gülveren Saimekadın Siteler ve Sincan da yoğun olarak yaşamaktadır.Ankara da 65 hanede bu gün itibariyle yaklaşık 385 kişi mevcuttur.Köyümüzün Kaydadeğer sanayicisi olmamakla beraber önemli iş adamları Mecit DEMİRTAŞ ve Fahri DEMİRTAŞ tır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliler Köyü Kelkit Forum Tarih
Deliler Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Deliler Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Küçükdeliler Köyü Osmangazi Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Deliler Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Deliler Köyü Osmancık Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş