Deliler Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deliler Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deliler köyü bilgileri - deliler köyü tanıtım - deliler köyü resimleri  Deliler, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu köy OSMANLI ordusundan kalma bir lakap olan DELİ ünvanı ile anılır.Hikayeye göre ,OSMANLI ordusunun önünde AKINCI denilen birlikler vardır.AKINCI birlikleri bilindiği gibi ordunun en önünde giden cesur,kuvvetli ve zeki askerlerden oluşmaktadır.Bunlar düşmanı yıpratarak OSMANLI ordusunun istediği istikamete düşmanı yönlendirmekle ile nam salmışlardır.Ancak tarihte pek bilinmeyen ve pek anlatılmayan şudur ki;AKINCI birliklerinin önünde sayıları 5-6 yı geçmeyen azınlık birkaç asker grubu daha vardır.Bunlar, şimdiki adı ile İNTİHAR KOMANDOLARI eski adı ile DELİLER lakabıyla anılırmış.Düşman ordusunun stratejik noktalarına saldırılar yaparak bilgi toplama, sızma yöntemleri ile AKINCI birliklerine önemli rehberlikleri olurmuşur.Bunların içinden pek dönen olmadığı için Padişah da bu,cesur,kuvvetli, zeki ve son derece gözü kara ANADOLU YİĞİTLERİ'ne savaştan döndüklerinde biraz arsa,kullanmaları için çiftçilik malzemeleri ve biraz da altın verirmiş. Söylendiğine göre DELİLER köyünün adı da,lakabı DELİ olan bir OSMANLI ASKERİ'nin bu savaşlardan döndükten sonra, Padişahtan bu yörede toprak hediye alarak buraya yerleşmesiyle konulmuştur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Sultan Osman Gazi’nin kayınpederidir ünlü İslam Alimi Şeyh Edibali der ki;Atın iyisine doru ,yiğidin iyisine de deli denir. Tabi ki bu konunun detayını bilmeyen köylüler,2005 yıllarında köylerinin isimlerine utanılacak bir anlam yüklenmesi(!) zannı ile maalesef PINARCIK olarak değiştirmişlerdir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan ve bununla övünmesi gereken DELİLER Köylüleri; bu tarihi geçmişi bilmeden bir anda silmiştir. Bu gerçeği bilmiş olsalardı belki de DELİLER isminden utanacaklarına övünmeyi tercih edeceklerdi... Herşeyin bir dönüşü vardır! Bilgi herşeyin üzerindedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Zonguldak iline 45 km, Ereğli ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 772
  1997 789
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Recep ÖĞÜT
  1999 -Recep ÖĞÜT
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt deildir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliler Köyü Hakkında Forum Tarih
Deliler Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Küçükdeliler Köyü Osmangazi Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Deliler Köyü Kelkit Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010
Deliler Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Deliler Köyü Osmancık Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş