Deliktaş Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deliktaş Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deliktaş köyü bilgileri - deliktaş köyü resimleri - deliktaş köyü tanıtım  Deliktaş, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  sivas malatya arası ipek yolu üzerinde sivas kangal arası kayalık bir bölgeden adını almıştır .şimdiki adıyla DELİKTAŞ olarak tarihe gecmiştir. Köyde çok eski çağlardan kalma kale kalıntısı vardır.600 yıllık yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir.Köyde tarihi eser olarak Paşa Pınarı ve han yerleri mevcuttur.Kervan yolu üzerine kurulmuş bir köydür.Önceden Nahiye statüsünde olan köye 10-15 çevre köy bağlı bulunmaktaydı.Kangal ilçesinin önemli köylerinden biridir.Kangal köpeklerinin en hasını Deliktaş'ta bulabirsiniz.Çeşitli kaynaklarda Yavuz Sultan Selim İran seferine giderken köpeği Deliktaş bölgesinde kaybolmuştur.
  Kültür

  Kangal'ın Deliktaş Köyü iki mühim ozan yetiştirmiştir. Birincisi Deliktaşlı Ruhsati'dir. İkinci Büyük ozan ise Ruhsati'nin oğlu Minhacı'dır. "Daha Senden Gayri Aşık mı Yoktur" dizelerinin sahibi Deliktaşlı Ruhsati'dir. Ayrıca Yavuz Top'un terennüm ettiği "Güzel Seni Çok Özledim" adlı türkü'de Minhacı'ya aittir. (Bu türküde Yavuz Top tahribat yaparak türkünün sözlerini kısmen değiştirmiştir.)

  başlıca yemekleri: madımak yemeği,baklava türleri,et yemekleri,söbelek yayla çorbası

  Köyde Paşa Pınarı adında köyün ortasında tarihi bir çeşme vardır.Efsaneye göre bu pınardan su içen uyuntu olmaz(gözü açık olur)köye gelenler bu çeşmeden su içmeden gitmez.
  Coğrafya

  Sivas iline 65 km, Kangal ilçesine 19 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi,bölgenin en sert iklimine sahiptir.Yükseklil olarak Kangal bölgesinin en yüksek yerleşim yerlerinden biridir.Kışlar çok karlı ve sert geçer.Yazları tam bir yayla havasıdır.Gündüzleri sıcak akşamları serin.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 580
  1997 633
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. köy muhtarı Niyazi Özvatan(29 mart 2009)
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon yeni faaliyete geçmiştir(2008). Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı FALIYETTE DEĞİLDİR.jandarma karakolu vardır ama kullanımda değildir karakol yerine kooperatif olarak kullanılmaktadır.(kooperatif de kaldırılmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliktaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Deliktaş Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Deliktaş Köyü Dikili - İzmir İzmir Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Deliktaş Köyü İnebolu Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Deliktaş Köyü Merkez Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Deliktaş Köyü Baskil Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş