Deliklitaş Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deliklitaş Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deliklitaş Köyü Merkez Bilgileri - Deliklitaş Köyü Hakkında - Deliklitaş Köyü Tanıtımı - Deliklitaş Köyü Resimleri

  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Balıkesir
  Bilgiler
  Alan km²
  Nüfus 759 (2000)
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10125
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Deliklitaş Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy Balıkesir merkeze bağlı 24 km uzaklıktadır.Köyün Horasan'dan bağlantılı olarak Anadoluya diğer çepni boylarıyla geldigi ve buradan Anadolunun değişik yerlerine kol olarak dağılmışlardır.Osmanlı döneminde Yavuz sultan selimin çepni boylarını gruplara bölerek batı anadoluya göç ettirdiği,Manisa,İzmir-Bergama ve Çanakkale ili Ezine ilçelerinde bulunan diğer çepni kollarıyla buraya gelerek şuanki bölgeye 1864 Ahmet Vefik Paşanın emriyle göçebelikten yerleşik hayata geçmiştir.Köyün ilk kurucuları Hacı Halil Oğulları olan Ahmet Bey,Ali Bey ve Ramazan Beydir.Köyün büyük bir kısmı bu üç beylerden türemiştir.Köye daha sonra Çanakkale-Ezine dolaylarından geldiği rivayet edilen Araplı sülalesi,İvrindi-Soğanbükü köyünden gelgiği rivayet edilen Bekteşli sülalesinin buraya yerleştiği bilinmektedir. Köy'de ayrica Solakli, Albazlar ve Kahveciler sülalesi de yasamaktadir. Köy Çepni boyunun yalınayak oymağına mensuptur.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekler geniştir. Köyde önce kıza söz kesilir (ıkrarlık verme) sonra Nişan töreni yapılır. Kız evine nişanlılık süresince tatlı götürülür (nişanda kızın yakınlarına oğlan evi tarafından helva alınır). Bu helva götürülen kişiler kızın gelin oldugu gün kıza ödül alırlar (buna el öpme denir). Düğünleri üç gün sürer ilk gün köylü lere içkili yemek verilir. Ikinci gün gündüz dügün sahibinin ödülü verilir. Ikindi üzeri ikindi kınası na gidilir. Kız evine bir yaşını doldurmuş kuzu verilir. Akşam üzeri dıştan gelen misafirler agırlanır. Kız evinde kına gecesi olur (ikinci gün kız evinde). Sabah yine ödul(Dürü ya da okuntu denir) gelmeye devam eder. Gelin 3. gün ikindi vakti alınır. Geline giderken en önde köyün gençleri bayraktarla seymen eşliğinde kız evine giderler (bayrağı çekene bayraktar denir) arkada ise köyün diğer yaş gruplarından seymen kurulur. Gelin getirilirken toprak bastı parası alınır. Gelin erkek evine geldiğinde damadın en yakınları seymen gruplarınca en yakındaki çeşmeye götürülerek ıslatılır düğün sahibi yakının kurtarmak (ıslatmamak için) gençlere bahşiş verir. Gelin eve girerken kazana ayak basar evin içine girerken şerbet içirilir bu ev de tatlı bir hayatı olsun diye. Köyde daha önceleri düğünlerde cirit oynanırdı, kosu ve güres yapilirdi ancak zamanla unutulmuştur.

  Dügünlerde ikinci gün akşam oğlan evinde misafirlere (Özellikle distan gelenlere) özel yemek yapılır. Bunlar; kuru fasulye(nohut), kavurma, yogurtlu patetes, tas kebabı, soğuk meze çeşitleri, pilav, hosmerim ve çerez verilir. Köyde gençler törenlerle askere uğurlanır. Bayramlarda Özellikle arife günleri mezarlık ziyaretleri çok yaygındır.Ölüm mersimleri önem teşkil etmektedir.Vefat eden kişinin ruhu için yedisinde lokma dökülür,kırkında ise yemek pişilir ve bütün köye ikram yapılır.ayrıca ölen kişinin hayrına çeşme yaptırmak bir yayğın gelenektir. Köyün okur yazar oranı çok yüksektir. Gençlerin büyük kısmı asker kökenlidir.

  Köyde Cem Evi bulunmaktadır.Cemevi derneğin ilk başkanı Yaşar VAR'ın büyük gayreti ve köy halkının kendi imkânlarıyla 2006 yılında Cemevini yaptırmıştır.Şu anda ki dernek başkanı Ali YILDIRIM'dır.Köy'de her yil Nisan-Mayis aylarinda Cem kurulur ve Cem ibadeti yapilir. Köyün Cemini yürüten Dede Mucur dededir. Kendisi Balikesir Kavakbasi köyünde ikamet etmektedir. Dede Sivas Köse Süleyman Ocagindandir.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün kuzeyinde Yaylacık ve Yeniiskender, doğusunda Ovacık, güneyinde Aktarma batısında ise Turplu köyleri bulunur. Köyün yerleşim yeri çok hafif tepeliktir. Köyün bir kısmı koruluktur (Kızılbayır denirki eski muhtarlardan Şerif GARİP zamanında koruma altına alınmıştır) son günlerde makilik olan diğer yerlere çam ekimi yapılmaktadır. Köyün iklimi, akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş yeridir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kar yağışı son yıllarda çok fazla etkili değildir.
  Deliklitaş Köyü

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 0000
  2000 759
  1997 649

  Ayrica Köyün bir bölümü (80-90 Aile) Almanya'da yasamaktadir. köyün geçek nufusu belli değildir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılıga dayalı büyük baş 1000-1250 arası küçükbaş ise hayvan 1000-1200arasıdır. Tarım olaraksa bugday, Çavdar, yulaf fiğ, mısır, karpuz ve kavun yetiştirilmektedir. Köyün 5000 dönümlük bir verimli bir ovası mevcuttur. Köyün en büyük ihtiyacı bir gölet yapılarak sulu tarıma geçilmesidir. Köyün çok verimli toprakları vardır. Köyde günlük olarak yaklaşık 3 ton süt üretilmektedir. köye gölet yapma çalışmaları devam etmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Son 25 yılda seçilen köy muhtarları: Süleyman GARİP, Fikret KOÇ, Rasim OTAMAN, Akay TEK ve son iki dönem ise Hasan YILDIRIM köy muhtarlığı görevini yürütmüştür. 2009 Yerel Seçimlerinde Köy Muhtari Erhan GARIP seçilmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliklitaş Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş