Deliballılar Köyü Orhaneli Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deliballılar Köyü Orhaneli Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deliballılar köyü resimleri - deliballılar köyü tanıtım - deiballılar köyü bilgileri  Deliballılar, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  KÖYÜMÜZ BURSA NIN ORHANELİ İLÇESİNE BAĞLIDIR BİR VADİ KENARINDA VE KÖYÜMÜZÜN ETEKLERİNDE KOCASU YER ALMAKTADIR. SULU TARIMA MÜSAİT ARAZİLERİ VARDIR VE BAŞLICA GEÇİM KAYNAKLARI HAYVANCILIK VE TARIMDIR. KAYNAKLARA GÖRE KARASİ KÖYÜNÜ OLUŞTURAN KARA İSA'NIN KARDEŞİ DELİ BALI TARAFINDAN KURULMUŞTUR. HALK ARASINDA DELİBALLAR OLARAKTA SOYLENMEKTEDIR. İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ 1933 TARİHLİ "KÖYLERİMİZ" ADLI YAYININDA ORHANELİ İLÇESİNE BAĞLI( DELİ BALLAR) OLARAK KAYITLI BULUNMAKTADIR. 1908 SALNAMESİNE GÖRE 54 HANE OLAN KÖYÜN 1927 DE 170, 1990'DA 213 NÜFUSU VARDI. KÖYÜMÜZ HALA 54 HANE SON NÜFUS SAYIMINA GÖRE 120 NUFUSU BULUNMAKTA BUNLARIN 64 Ü ERKEK 56 SI KADIN DIR.
  Kültür

  Köyümüzde yılda 1 kez hıdırellez yemeği ve yine yılda 1 kez Deliballılar Gençlik ve Spor Klübü nün düzenlemiş olduğu şenlik yapılmaktadır. Ramazan ayında her hafta sonu iftar yemekleri düzenlenir. 6. Deliballılar Köyü Gençlik ve Spor Kulübü Tanışma ve Dayanışma Günü 25 Temmuz 2010 Pazar günü yapılacaktır.
  Coğrafya

  Bursa iline 57 km, Orhaneli ilçesine 1,5 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyümüz Ege Bölgesi içerisinde yer aldığından dolayı İç Ege iklimi görülmektedir.
  Nüfus

  KÖYÜMÜZ HALA 54 HANE SON NÜFUS SAYIMINA GÖRE 120 NUFUSU BULUNMAKTA BUNLARIN 64 Ü ERKEK 56 SI KADIN DIR.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Orhanelinin en sulak tarım arazilerini kullanabilen bir köydür. Kocasu dan gelen kanallar ile sulama yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliballılar Köyü Orhaneli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş