Delialiuşağı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Delialiuşağı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  delialiuşağı köyü tanıtım - delialiuşağı köyü bilgileri - delialiuşağı köyü resimleri  Delialiuşağı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün Tarihi çok eski yılalara dayanmaktadır. Daha önce Köyün yaşlılarından dinlediğimiz hikâyelerden anlaşıldığı üzere; Kavimler göçü ile Orta asyadan gelen TÜRKMEN obalarından DeliMehmetler Aşireti Erzurum Horasan civarına yerleşirler. Daha sonra bu bölgeye ve iklime ayak uyduramayan aşiret buradan göç ile daha güneye göçler ile Adana-Toprakkale civarına yerleşirler. Bu bölgede sıtma hastalığına dayanamayan ve burada birçok ferdini sıtmaya kurban veren aşiret daha yayla havası olan Karsantı (Aladağ)'a yerleşirler. Bu bölgede bir süre kaldıktan sonra yerli halk ile girdikleri kavgada yedi kardeşten dördü ölür kalan üç kadeş anaları Terlemez hatun ile birlikte göç ederek Niğde-Çamardı-Bademderesi'ne yerleşirler. Zamanla bu bölgedede geçinemezler ve tekrar göç ederler. Zaten aşiret göçerdir ve başına buyruk yaşamayı sever ve buyruk altında olmayı sevmez. Kardeşlerden biri Badem derede kalır biri Konya Karaman-Ermenek bölgesine yerleşir. Diğer kardeş Deli Veli ise Şimdiki Delialiuşağı köyüne yerleşir. Ormanlık ve yaylalık olan bölge ozamanki şartlarda yaşam koşullarına çok uygundur. Daha sonra diğer göçerlerden yeleşenler ile birlikte köy büyür ve çoğalır. Şu anda köyde yaşayan sülalerden AKARSU,AÇIKGÖZ,(SARI), ELMAS, AKKUZU,AKKUŞ VE TAŞPINAR' lar Deli Veli ve onun oğuları Deliali soyundan gelmektedir. En son bilenen ağası Hacıefendi' dir.Köyde ayrıca Hacılar diye bilenen Adana yöresinden gelme ve köyün ikinci büyük kabilesini oluşturmaktadır. Bunlar ise BALABAN-AKÇAKAYA-ÖĞDÜ - AKBABA ve CEYHAN aileleridir. Ayrıca köyün büyük ailelerinden Hüseyinli (ADIGÜZEL) ailesi yaşamakta ve Hacıefendiler (Açıkgöz)Duranlılar, CEKİT.ler ile birlikte hareket etmektedir.Bunlarda dahil köyün tamamı Göçebe TÜRKMEN' ailelerdir. Halen günümüzde yaylacılık ve göçerlik devam etmektedir. Köyün Başlıca yaylaları Karakızoluğu-Evgent-Çataloluk-Ovacık-Kyapınar-Yastıpınar ve Koruyeridir. Köyün ayrıca iki mahallesi bulunmaktadır Yeşilköy ve Avlağa. Bu mahalleler şu an ayrı muhtarlık olsalar bile bu köyden ayrılma ailelerdir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Köy tipik bir Türkmen köyü olup Türkmen Töre ve adetlerine halen bağlıdır. Bütün Türkmen yemeklerinin yanında DOLAZ-KESMEAŞI-BORANİ UNKAVURMASI-KENDİNE ÖZGÜ TARHANA ÇORBASI- KEŞ- ÜZÜMLÜ VE DÜĞÜN KÖFTELERİ sadece bu köyde yapılmaktadır.
  Coğrafya
  Kayseri iline 148 km, Yahyalı ilçesine 38 km uzaklıktadır. Köyün Tamamı dağlık ve ormanlık alanlardır. Tarıma elverişli arazi yok denecek kadar azdır.
  İklim
  Köyün iklimi, ve kısmen Akdeniz iklimi alanı içerisindedir. Bu köyde nar ve incir azda olsa yetişmektedir. Adana iklimi görülür.Son yıllarda bağdat hurmasıda yetişmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 903
  2007 905
  2000 943
  1997 911
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca madencilikte (Maden işçiliği) yaygındır. Köyde yaşayanların Çoğunluğu emekli olup genç nesil tamamen göç etmiştir. Kayseri-Kozan-Adana ve Nevşehir bölgelerinde yaşar Yaklaşık 250 aile.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Bayram Ali AKGÜNEŞ
  2004 - Cumali SARI
  1999 - Cumali SARI
  1994 - Ali ADIGÜZEL
  1989 - Ali AÇIKGÖZ
  1984 - Nazmi AÇIKGÖZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır, mevcutta 2 adet aile hekimi hizmet etmekte olup diğer köylerinde sağlık merkezi durumundadır.evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Nasıl Gidilir
  İletişim

  Delialiuşağı köyü yakın olduğu turistik mekanların sayesinde Özel operatörlerden TURKCELL kurmuş olduğu şebeke ile bir devrim oluşturmuştur. Köyümüzde cep telefonları kesintisiz olarak iletişimi sağlamaktadır. (Bilgi)
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Delialiuşağı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş