Deli Deli Olma - Murat Saraçoğlu 2009

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda NeslisH tarafından 17 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Deli Deli Olma - Murat Saraçoğlu 2009 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Gösterim tarihi: 17.Nisan.2009
  Yönetmen: Murat SaraçoğluOyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Barış Üregül, Deniz Arna
  Dil: Türkçe
  Tür: Drama


  Geçen yıl O... Çocukları ve 120 filmleriyle dikkat çeken Murat Saraçoğlu'nun yönettiği filmde Tarık Akan ile Şerif Sezer Yol'dan 17 yıl sonra ilk kez biraraya geliyorlar. Filmin adı ise Kars yöresinde “aklını başına al” anlamına gelen bir deyişten geliyor.

  Konusu
  Kars’ın bir köyünde geçen sıcacık bir hikaye… sanki başka bir dil konuşurmuşçasına bir an uzak ama o kadar da bizim insanlarımız… Adı Alma ve Tavşan olan iki sevimli köy çocuğu… Çocukken ailesiyle Rusya’dan göçen bir Malakan: Mişka… Mişka’nın gençlik aşkı olan ama hiç kavuşamadığı sinirli mi sinirli yaşlı kadın Popuç… Mişka’nın yapayalnızlığına rağmen Popuç’un kalabalık, neşeli, hareketli ailesi… Saz aşıklarının bol atışmalı, çekişmeli, dudak değmezli kış geceleri.. fakirlik ve çetin kış koşullarıyla mücadele eden, ekin eken, kaz otaran, koyun güden köy insanları…

  MALAKANLAR KİMLERDİR

  Rusça süt içenler anlamına gelen Malakanlar, Rus Çarı Deli Petro´nun uygulamalarına karşı çıkarak oluşturulan, bir dinsel hareket ve yaşam tarzı olan Molokanizm´i bir hayat felsefesi olarak kabul eden insanlardır.

  Molokanizm, Ortodoks Kilisesi´nden ayrılmış bir tarikattır. 28 Mart 1805 yılında başlayan bu ayrılış, 22 Mart 1809 yılına kadar sürdü. Saratof ve Dambuğ bölgelerinde yaşayan Malakanlar o dönemlerde Ruslar´la bir anlaşmazlığa düşerler. Ruslar´ın inancına göre, haftada sadece iki gün süt içme geleneği vardı. Malakanlar ise; bu inanca itiraz ederek haftanın her gününde süt içilebileceğini savunuyorlardı. Zaten Rusça’da Moloko kelimesi süt, Molokan ise süt içen anlamına gelir. 1682 yılında Ortodoks Kilisesi’nden bu sebeple ayrılan bu insanlar önce Kafkasya’nın kuzeyine daha sonra da Osmanlı ve İran sınırları boyunca Tiflis, Erivan ve Bakü eyaletlerine yerleştirildiler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deli Deli Olma Forum Tarih
Deli divane olmak nedir - Deli divane olmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 10 Şubat 2011
Soner Arıca - Kavak Yelleri (Senle Olmak Delilik) Müzik Videoları 24 Kasım 2010
Neden erkeklerden "otomobil modeli" olmaz? Komik Resimler 3 Eylül 2009
Deli Deli Olma ( Filmden Görüntüler ) Sinema Film Tanıtımları 18 Aralık 2008
delikanlı hatun nasıl olmalı Fıkra & Komik Yazılar 9 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş