Deliçoban Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deliçoban Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gördes Deliçoban Köyü - Deliçoban Köyü Hakkında - Deliçoban Köyü Tanıtımı - Deliçoban Köyü Resimleri  Deliçoban, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler vardır. 1960'lı yılların Muhtarı rahmetli Mustafa YILMAZ tarafından köyün Divane Çoban olan adı Deli Çoban Köyüne dönüştürülür.Resmi kayıtlarda da halen bu ad kullanılmaktadır.Bir çobanın köyün yukarısındaki kayaların önüne yerleşmesiyle, rivayetlere göre oradan gelip geçenler (şu deli veya divane çobana bak buraya yerleşmiş) derlermiş . köyün adı da böylece oluşmuş.


  Kültür

  Kültürden, çevre köylerden her yönü ile çok farklıdır misafirperverdir. Gelen konuklardan kesinlikle çay parası alınmaz.Köyde eskiden halıcılık ve bağcılık çok meşhurdu. Ancak şimdilerde halıcılık, sanayinin gelişmesiyle azaldı. Sadece yağcıbedir halısı gibi daha kaliteli halılar dokunmaktadır.Kuru,yaş üzüm ve pekmez ile Gördes Demirci ilçelerini köylerinin pekmez yaş üzüm kuru üzüm ihtiyacını karşılamaktadır..

  Coğrafya

  Manisa iline 140 km, Gördes ilçesine 30 km uzaklıktadır.Türkmen dağının batı kısmında bulunan köyün Güneşli ovasında toprakları vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.maki bitki örtüsüne sahiptir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 400
  2000 563
  1997 530

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve el sanatlarına-halıcılığa dayalıdır.Köyde bağcılık vardır. Sulu tarım olmadığından üzümleri gayet lezzetlidir. Ayrıca kara üzüm pekmezi meşhurdur.Tamamen yöresel usullerle ve özel pekmez toprağı ile yapılan pekmez aynı zamanda şifa kaynağıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Alaettin Erten
  1999 - Alaaddin Erten
  1994 -Yaşar Arıkan

  Köy Muhtarı: ALAETTİN ERTEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (236) 568 83 53  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu 5.sınıfa kadar açıktır, 6,7 ve 8.sınıflar taşımalı eğitim kapsamında Güneşli kasabasına taşınmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy Gördes-Demirci yolu üzerinde olup ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Ulaşım sıkıntısı yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deliçoban Köyü Gördes Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş