Delemenler Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Delemenler Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köyü - Köyü Hakkında - Köyü Tanıtımı - Köyü Resimleri
  Delemenler, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  KÖY İLK OLARAK GÜZLE MAHALLESİ VE ARPACIK MAHALLELERİ ARASINDAKİ DELEMEN DERESİNE YANİ DELİ MEN DERESİNİN ORADA KURULMUŞTUR VE BURADA O YILLARDA İSMİNİN DELİ EMİN OLDUĞU SÖYLENEN ASİ AKSİ VE YALNIZ BİR ADAM YAŞIYORMUŞ KENDİ TOPRAKLARINI VE YAKIN YERLERİNE NE BİR İNSAN NE DE BİR HAYVAN YAKLAŞTIRMAMASINDAN DOLAYI BURAYA DELİ MEN ETTİ DENMİŞ VE BİR BAŞKA RİVAYETE GÖRE DE DELİ EMİNLER OLARAKTA BİLİNİR VE YILLAR GEÇTİKÇE BURAYA DELİ MENLER DELİ EMİNLER VE GÜNÜMÜZDE DE DELEMENLER DENMİŞTİR....SAYGILARIMLA /YAKUP OK/

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Eski tarihlerden bu yana kadın ve erkek ayrımı olmadan toplu düğün eğlenceleri yapılmakta ve asker eğlenceleriyle de topluma duyarlı bir köy konumundadır.

  Coğrafya

  Manisa iline 121 Km., Alaşehir ilçesine 14 Km. uzaklıktadır.7 mahallesi vardır.mahmutlar, kenanpaşa, ortahan, deirmenönü, dere, güzle arpacık.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Köyün nüfusu 5128 'dir

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2009- - Mehmet Aktürk
  > 2004- - Hüseyin Ertürk
  > 1999- - Hüseyin Ertürk
  > 1994- - Hüseyin Ertürk
  > 1989- - Mustafa Aktürk
  > 1979- - Mustafa Aktürk

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ayrıca bir üzüm işletmesi vardır. Köy Ortahan, Güzle, Degirmenönü, Dere, Mahmutlar, Kenanpaşa ve Arpacık olmak üzere 7 mahalleden oluşmaktadır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş