Dehanın Kodları - Ali Güler

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dehanın Kodları - Ali Güler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dehanın Kodları - Ali Güler - Kitap Özet

  Kitap Özet


  Devletimizin kurucusu ve "çağdaş Türkiye" idealinin bayraklaşan sembolü Mustafa Kemal Atatürk'ün gerek hayatını, gerekse düşüncelerini konu alan araştırmalar son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Şüphesiz yapılan araştırmaların çokluğu, bu büyük insanın hayatı ile ilgili bilgilerin ve düşüncelerinin geniş kitlelere ulaştırılması bakımından sevindirici bir gelişmedir. Fakat Atatürk, "doğru" anlaşılıp, kitlelere "doğru" anlatılmalıdır. Bunun için de çalışmaların "doğru" ve "sağlam" kaynaklara dayandırılması büyük önem taşımaktadır.

  Bu kapsamda Mustafa Kemal'in “Atatürk” hâline gelmesinde ve onun büyük “dehası”nın oluşum sürecinde yaşananların belgelere dayalı olarak ortaya konulması Atatürk'ü anlamak ve anlatmak açısından şarttır. Şüphesizdir ki, daha çocukluğunda başlayan ve sonraki yıllarda artarak devam eden âdeta hastalık derecesindeki “okuma tutkusu” ile “kitap sevgisi” dehayı besleyen en önemli kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Atatürk, hem okuyan hem de yazan bir devlet adamıdır. Kanaatimizce onu “büyük” yapan da bu özelliğidir. Vasıf Çınar'a söylediği sözlerden kendisinin de bu durumun farkında olduğu, yani bu konuda bilinçle hareket ettiği anlaşılmaktadır.

  Bu araştırmada, onun dehasının oluşum süreçleri ve bu süreçlere etki eden etkenler incelenmektedir. Aile çevresi, eğitim ve öğrenim çevresi, yabancı dil bilgisi, gazetecilik merakı, okuma tutkusu, özel kütüphanesi, etkilendiği yazarlar, şairler, düşünce adamları ve yazdığı eserler belgelere dayalı olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Dehanın Kodları
  Ali Güler
  · Truva Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9786055638450
  · Sayfa Sayısı : 240
  · Etiket Fiyatı : 13.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dehanın Kodları Güler Forum Tarih
Farmville2 Oyunu Üretim Atölyesi Kodları Oyun Hileleri 11 Ağustos 2013
Msn Plus Kodları Msn Plus-Discovery 2 Şubat 2012
wolfteam e pin kodları Diğer Oyunlar 10 Ocak 2012
Turkcell Kısa Kodları Nelerdir Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 9 Ocak 2012
Turkcell Hücre Mesajları Kodları Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş