Dedikodu İle İlgili Hadisler - Dedikoduyla İlgili Hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dedikodu İle İlgili Hadisler - Dedikoduyla İlgili Hadisler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dedikodu İle İlgili Hadisler - Dedikoduyla İlgili Hadisler

  Dedikodu İle İlgili Hadisler


  Gıybet; “Bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak” demektir. Türkçe’de bu kavramın karşılığı olarak “dedikodu” ve “çekiştirme” kelimeleri kullanılır. İslam’da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.

  Ancak, başka birinin arkasından yapılan her konuşma gıybet sayılmaz. Örneğin, herhangi bir haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddia tahminlerle değil, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez.

  Konuyla ilgili âyet ve hadisler aşağıdadır:

  “Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah’tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir.” (Kur’an, Hucurat/12)

  “Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalpten her biri bundan sorumludur. (Kur’an, İsra/36)

  Muhammed Peygamber “Gıybet nedir bilir misiniz?” diye sordu. Yanında bulunanlar: “Allah ve onun elçisi daha iyi bilirler” dediler. “Gıybet, kardeşini onun hoşlanmadığı bir sıfat ile vasıflandırmaktır.” buyurdu. “Kardeşimde söylediğim sıfat bulunuyorsa?” diye sorulduğunda: “Söylediğin sıfat eğer kardeşinde bulunuyorsa gıybet etmiş olursun, bulunmuyorsa iftira etmiş olursun.” buyurdu. (Tirmizî)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dedikodu İle İlgili Forum Tarih
Dedikodu İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Mayıs 2011
Çocuğun bulunduğu yerde dedikodu olmaz atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2010
Bir düğün bin dedikodu Magazin Haberleri 28 Ocak 2010
Levent Yüksel - Dedikodu Yerli şarkı sözleri 8 Mayıs 2009
Maymunlar da kadınlar gibi dedikoducu Konu Dışı Başlıklar 22 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş