Dedeli Köyü Görele Giresun

'Giresun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dedeli Köyü Görele Giresun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dedeli köyü tanıtım - dedeli köyü hakkında - dedeli köyü resimleri


  İlçe: GÖRELE

  İl: GİRESUN
  Dedeli, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Dedeli köyünün ne zaman ne şekilde oluşturulduğuna dair elimizde şu anda kesin bilgiler yoktur. Ancak kesin olmayan söylentilere göre köyümüz 1800 yılların başlarında Geciroğlu hacı ibrahim ve Kirmanoglu Hacı Ömer tarafından kurulmuştur... Söylentiler bu yöndedir.Dedeli köyü Görele ye 7 km uzaklıkta Çanakçı ilçesi yolu üzerinde çanakçı deresi havzası üzerinde kurulu bir köydür. 30.10.1997 tarihine kadar eski imatlı, yeni inanca köyüne bağlı bir mahalle iken; bu tarihten itibaren köy statüsüne gelmiştir.

  Dedeli köyünün ismi net olarak bilinmemesine karşın; yöremizde geçmişte Çepni, alevi kültürünün etkin olması nedeniyle bu kültürle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. köy 1997 yılında 71 hane 92 nüfusa sahiptir. 2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 159 kişi olarak saptanmıştır.
  Kültür

  Köyde bir cami, göç nedeniyle öğrencisizlikten kapatılmış bir ilk okul, çanakçı deresi üzerinde bir adet Değirmen,Köyü Terziali ve diğer köylere bağlayan asma köprü, 22 adet mezarlık bulunmaktadır. Kullanabilir toprakların kıt ve engebeli olması nedeniyle, köyün ortak mezarları dolmuş, bunun üzerin~ her aile nerdeyse kendi topraklarını mezarlığa çevirmiştir.Köyde bulunan sülale( soy isim) ler şunlardır; Geciroğulları, Kirmanoğulları, Işkınoğulları, Yılmazlar, Arslanlar, Kodallar ve Dede ler'dir Dedeli Köyü'nün bu sülaleri hemen hemen bir birleriyle akrabadır. Yıllardan beri en küçük bir olay dahi olmadan sulh içinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir ve sürdürmeye devam etmektedir.. İnsanları yardım sever sıcak kanlıdır. Dedeli köyünden Hüseyin Arslan (ö.t.1981) ve Vahdet Kirman (ö.t.1978) istiklal savaşına katılarak gazi olmuştur. Köyden 3-4 kişide bu şavaşlar dan geri dönmemiştir.

  Köyün okuma yazma oranı yüksektir. Bir çok kişi çeşitli memuriyetlerde görev yapmış ve yapmaktadırlar. Ressam Altunay Geciroğlu ve İstanbul Bahçeköy Belediye Başkanı Mustafa Başaran Dedeli köyündendir.
  Coğrafya

  Giresun iline 67 km, Görele ilçesine 7 km uzaklıktadır.Dedeli köyüne komşu köyler ise Terziali, İnanca Ünlüce ve Karadere köyüdür.

  Dedeli köyü doğal güzellikleri hat safhada olan bir köydür. Köyün hemen altından geçen çanakçı deresi köye ayrı bir güzellik katmaktadır..bu derede ticari olmayan balık avcılığı yapılmaktadır.derenin havzası oldukça geniştir.çimenlerle kaplıdır. Yazın buralarda yapılan pikniğin tadına doyum olmaz. Son dönemlerdeki evsel ve kanalizasyon atıklarının artması yetkililerin bu konuda yeterli önlemi almaması nedeniyle, hem dere kirlenmiş, hem de balıklarda azalma olmuştur.

  Köye son yıllarda, ceylan ve yaban keçilerinin inmesi ayrı bir güzellik katmışlardır. Bu hayvanlar yörede elik keçi diye adlandırılarak, kutsal sayılmakta, herhangi bir zarar verilmemektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 159
  1997 92
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi fındığa dayalıdır.Bunun yanın da meyve yetiştirildiği de mevcut olup bu meyvelerin ekonomik değeri bulunmamaktadır. Meyvelerin değersizliğinden değil geçmiş dönemler gibi alıcısı bulunmadığındandır. Köyde birkaç aile küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Muharrem Gecir
  1999 - Muharrem Gecir
  1997 - Muharrem Gecir

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu var öğrenci satısının yetersizliğinden kapalı, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  köyünüze ait bilgileri bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dedeli Köyü Görele Forum Tarih
Dedeli Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Dedeli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Dedeli Köyü Hakkında bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Dedeli Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Dedeli Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş