Dedeler Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dedeler Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkoğlu Dedeler Köyü Bilgileri - DedelerKöyü Hakkında - Dedeler Köyü Tanıtımı - Dedeler Köyü Resimleri  Dedeler,Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: TÜRKOĞLU

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:45 km

  İlçeye Uzaklığı:22 km

  Rakım:800 m

  Nüfus:

  2000: 1180
  1997: 1278

  Tarihi

  Şekeroba kasabasına bağlı mistik bir anadolu köyüdür.Köy çok eski bir yerleşim yeridir.Tam tarih olarak bilinmesede yaklaşık 400 sene yani 4 asırlık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.üç dede kardeş suriyeden çıkıp o zaman ki baskılar nedeniyle meyrembek'e gelmişler.bir süre burada ikamet etmişler ve ozamanki hayat şartlarında yazın hem hayvanlarını otlatmak ve hem de yayla bir yerde yaşantılarını devam ettirmek için bugünkü adıyla elmacık yaylasına gelirler.Burada hem ziraat işleriyle uğraşırken hem de hayvanlarını otlatırlar.Böylece yaşamlarını devam ettirirlerken bir ara taşkın harman hikâyeleri gerçekleşir.Bunun üzerine Meyrembek'i terk ederler ve üç kardeşten biri bugünkü Dedeler'e yerleşir, diğerlerinden birinin Konya dolaylarına gittiği ve diğerinin de Adıyaman dolaylarına yerleştiği söylenegelmekle birlikte kesin bir bilgi yoktur.Daha sonra Dedeler'e yerleşen kardeşin oğullarından biri bugünkü Nurdağı ilçesi Balıkalan köyüne yerleşir.Köyün kuruluşu IV. Murat dönemine rastlamaktadır.Bu da o dönemde dedeye IV. Murat tarafından verilen Berattan anlaşılmaktadır.Adıyaman ve Konya bölgesine giden kardeşlerin bulunması kapsamlı bir araştırma ile mümkün olsada bu güne kadar araştıran olmamıştır.Yani taşkın harman hikâyesinin bu kardeşlerce de bilinmesi buluşmalarına bir vesile olabilir.Dedeler köyü adını bu aileden almıştır.nüfusu azımsanmayacak derece de vardır.İskenderun Demirçelik Fabrikasının açılışı ile köy göç vermeye başlamış 1969 yılında oluşan bir sel afeti ile göç hat safhaya ulaşmıştır.Çevrede en fazla göç veren köy olarak bilinir.Nurdağı ilçesi ve Şekeroba Kasabasına yerleşen yaklaşık 2500 nüfus vardır.tabii diğer yerlere de göç olmuştur.tabi olan bu göçler nedeniyle köyün yapısı farklılaşmıştır.Bugün için 2000 yılı nüfus sayımına göre 1031 nüfusu mevcuttur.

  köyümüzün toga yani yogurt çorbası ve tirşik ayrıca içli köfte ve üzüm yaprandan yapılan dolmamız meşhurdur.varmı dedeler köyü gibi köy canım köyüm goreli memmedin olu mesut kurt kurtların sofrası,,, eger bir zengin olursam tüm yatırımlarımı dedeler köyüne harcayacam dedeler köyü kendi ayakları üsdünde durmasını bilen bi köydür saygılı insanlarıyla dikkat çeken bi köydür.şeker oba kasbasın dan 8 km yukarıda yeşilliklerin arasında güzel bi köy göreceksiniz ayrıca piktik yapmak için manzaralı yerimizde var. saygılarımla mesut kurt

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: Ahmet BILDIRCIN
  Telefon:0344-6687724
  Cep Telefonu:0543-7747556

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt ve stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.cep tlf çekmektedir.köyde üç tane cami vardır.inşallah en kısa zaman da ptt şubesi ve ptt acentesi yabtırılır

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dedeler Köyü Türkoğlu Forum Tarih
Tahtalıdedeler Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Dedeler Köyü Keles Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
İçdedeler Köyü Taraklı Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Dışdedeler Köyü Taraklı Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Dedeler Köyü Akyazı Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş