Dedektif Nedir - Dedektifin Görevi - Dedektif Ne İş Yapar

'Meslekler Rehberi' forumunda SeLeN tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dedektif Nedir - Dedektifin Görevi - Dedektif Ne İş Yapar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve romanlardaki dedektifler genellikle bu türden özel görevlilerdir.
  Dedektif becerikli ve sabırlı olmalıdır, çünkü soruşturduğu konuda yalnızca bir ipucu bulmak için bile aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Günümüzde kanıtlar bulmada bilimsel yöntemler büyük kolaylık sağlar, ama dedektif gene de büyük ölçüde soru sorma yöntemiyle çalışır.


  Roman ve öykülerde dedektifler

  Batı ülkelerinde polis örgütünün güçlenmesi, 19. yüzyılda dedektif öyküleri biçiminde edebiyata da yansıdı. Bir edebiyat yapıtında yaratılan ilk dedektif, Edgar Allan Poe'nun Morg Sokağı Cinayeti (Murders in the Rue Morg; 1841) romanındaki Auguste Dupin'dir. İngiliz yazar Wilkie Collins'in Aytaşı'ndaki (Moonstone; 1868) dedektifi Çavuş Cuff, sessiz ama cana yakın biri olarak dikkati çeker. Aynı yüzyılın sonlarında Arthur Conan Doyle'un Sherlock Holmes’u, edebiyat tarihinde benzeri görülmeyen bir ilgi uyandırmıştır. Conan Doyle’un dedektifi, alışılmışın dışında alışkanlıkları olan, özel bir soruşturmacıdır. Cinayetleri çözümlemede kendine özgü yöntemler kullanır. Sherlock Holmes göre, olanaksız olanın dışındaki her şey gerçektir.
  Çağdaş polisiye romanlarının ünlü dedektifleri arasında Agatha Christie'nin kel, yumurta kafalı, pos bıyıklı, ufak tefek Belçikalı Hercule Poirot’su ile bir İngiliz köyünde yaşayan evde kalmış Bayan Marple'ı, Dorothy L. Sayers'in Lord Peter Wimsey'i sayılabilir. İngiliz yazar G. K. Chesterton'un yarattığı ufak tefek Peder Brown’u, Sherlock Holmes ile kıyaslanabilecek kadar parlak düşünceleri olan bir dedektiftir.

  ABD'de, Sherlock Holmes kadar başarılı dedektif, hemen her konuda uzmanlaşmış Philo Vance’dir. Belçikalı yazar Georges Simenon'un yarattığı Müfettiş Maigret da profesyonel dedektifler arasında sayılır.
   

 2. Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dedektif Nedir Dedektifin Forum Tarih
İngilizce dedektiflik hikayesi İngilizce Tercümeler 28 Aralık 2010
Acemi Dedektifler Kitabı Gwyneth Rees Kitap, Resim ve Dergi 14 Ekim 2010
Anne Dedektifi Kitabı Gwyneth Rees Kitap, Resim ve Dergi 14 Ekim 2010
Dedektif Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 15 Mart 2010
Dahi Dedektif Ted - Harrod Pierre Varrod Kitap, Resim ve Dergi 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş