Dedeköy Köyü Koçarlı Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dedeköy Köyü Koçarlı Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koçarlı Dedeköy Köyü Bilgileri - Dedeköy Köyü Hakkında - Dedeköy Köyü Tanıtımı - Dedeköy Köyü Resimleri  Dedeköy ,Aydın Koçarlı ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOÇARLI

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:30 km

  İlçeye Uzaklığı:6 km

  Rakım:170 m

  Nüfus:

  2000: 877
  1997: 1219

  Tarihi

  Köyün adının bu yamaçlarda oturan yerleşmiş eski bir DEDE den aldığı ve 650 yıllık bir geçmişe sahip olduğu köy meydanındaki camii den yapılan incelemeler neticesinde anlaşılmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi;Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde özellikle gecesinde Köy Muhtarlığının organize ettiği davul-zurna eşliğinde köy meydanındaki şenlikler çok seçkin davetlilerle güzellik kazanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Dedeköy ilkokulunda BU OKULDAN MEZUN OLANLAR yazısı çok ilginç olmakla beraber 1960 ve 70 li yıllarda yüksek öğrenime giden öğrenci sayısı ilçedeki sayıyı geçmekte idi.Bunun en güzel yansıması seçimlerde 3 ayrı eğilimden Aydın milletvekilliğine gösterilen adayların Dedeköy kökeninden olmasıydı.Köy meydanında eskiden beri oynanan Voleybol müsabakalarının yanında 1986 dan itibaren DEDEKÖY PAMUKSPOR kulübünün futbolda 2.amatör kümeye kadar yükselmesi de başarıdır.1972 yılında elektriğe kavuşan köyümüz vatandaşlarının çevre illere tüm türkiyeye hatta avrupaya bile gitse de bayram arefe günlerinde hep birlikte kaynaşmaları takdire şayandır.

  Köy Muhtarı: Ahmet Maraş

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu ve öğretmenlere ait lojman 1970 lerden beri vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yerine sağlık evi yaptırılmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.İnternet vardır ve uzak diyarlardan köy meydanını sürekli izlemek isteyenler için kamera takılacaktır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dedeköy Köyü Koçarlı Forum Tarih
Dedeköy Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Dedeköy Köyü Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Dedeköy Köyü Hamamözü Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010
Dedeköy Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 10 Mart 2010
Dedeköy Köyü Viranşehir Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş