Debod Tapınağı Hakkında Bilgi - Madrid

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Debod Tapınağı Hakkında Bilgi - Madrid konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Debod Tapınağı Hakkında - Debod Tapınağı Tarihi - Madrid Hakkında  Debod Tapınağı, Madrid, İspanya'da yeniden inşa edilen antik Mısır tapınağıdır.

  Tapınak ilk olarak Aswan'ın 15 km. güneyinde inşa edildi.[1] Bölge Mısır'ın güneyinde, ilk Nil Şelaleri'nin ve büyük bir dini merkezin bir hayli yakınındaydı. Milattan önce ikinci yüzyılın başlarında Meroë kralı Adikhalamani inşaatını başlattı. O dönemde, tanrı Amun'a adanmış olan küçük ve tek odalı bir şapel olarak tasarlandı.[2] Meroë'nin bir başka tapınağı olan Dakka'yla çok benzer şekilde düzenlendi.[2] Ptolemy VI, Ptolemy VIII, Ptolemy XII'nin saltanatları sırasında şapel dört tarafından da genişletildi ve İsis'e adanan 12 x 15 metrelik ufak bir tapınak haline geldi. Antik Roma imparatorları Augustus, Tiberius ve büyük ihtimalle Hadrian inşaatı tamamlattılar.

  1960 yılında Aswan'ın yeniden yapılanması sırasında anıtlar ve arkeolojik sitler büyük zarar görmeye başlayınca UNESCO uluslararası bir çağrı yaparak ülkeleri zengin tarihi efsaneyi korumaya çağırdı. Bu çağrıya cevap İspanya'dan geldi. Mısır hükümeti Abu Simbel Tapınakları'nı koruması karşılığında Debod'u İspanya'ya bağışladı. (1968)

  Tapınak eskiden askeri kışlaların bulunduğu Madrid'in yakınındaki Campo del Moro ve Parque del Oeste bölgelerindeki Parque de Rosales'e yeniden inşa edildi ve 1972'de halka açıldı. Antik Mısır mimarisine ait birkaç çalışma da içerir. Bu çalışmalar Mısır'ın dışında sadece bu tapınakta görülebilir


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Debod Tapınağı Hakkında Forum Tarih
Hamann BMW M6 Widebody Resmi-Hamann BMW M6 Widebody ResimLeri Modifiyeli Arabalar&Parçalar 17 Ekim 2009
Cityville Oyunu Ülke Tapınağı Diğer Oyunlar 12 Temmuz 2011
Uxmal Tapınağı Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 2 Ağustos 2010
Atina'daki Lycabettus Dağı'ndan "Parthenon" tapınağı Dünya Ülkeleri - Resimleri 12 Eylül 2009
2. Ramses’in Tapınağı Tarihi Eserler Antikalar 7 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş