De facto - De facto Nedir - De facto Hakkında

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  De facto - De facto Nedir - De facto Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  De facto veya de fakto, "gerçekte", "uygulamada", "fiilen", "fiili" ya da "pratikte" anlamında kullanılan Latince deyiştir. "Kanuna göre" veya "hukuki olarak" anlamına gelen de jure ile karşıt olarak sıkça kullanılır. Yasal bir durumu tartışırken de jure konu hakkında kanunların ne söylediğini, de facto ise gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu belirtir. Bu uygulama yasal olabilir ya da olmayabilir.

  De facto teriminin oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Evlilikten, devletler hukukuna kadar bir çok konuda kullanılır. Ayrıca geçerli bir kanun ya da standartın olmadığı fakat genelleşmiş bir uygulamanın söz konusu olduğu herhangi bir durumu belirtmek için kullanılır.
  İngilizce'de ilk kez 1602 yılında kullanılmıştır.

  De facto Evlilik
  De facto terimi bir çok gelişmiş ülkenin evlilik hukukunda kendine yer bulmuştur. Kanunen evli olmayan ancak beraber yaşayan kimselerin bir kısmının durumu bazı ülkelerde "de facto evlilik" olarak tanımlanır. Ancak bir ilişkinin "de facto evlilik" olabilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar ülkeden ülkeye değişmekle beraber genelde, tarafların aileye maddi katkısı, çocuk durumu, ilişkinin süresi gibi durumlar göz önünde bulundurulur.
  De facto evli çiftler kanun önünde evli çiftlerin sahip olduğu tüm haklara sahip değildir (mal paylaşımı vs.). Ancak günümüzde yapılan yasal düzenlemelerle bu durum düzeltilmeye çalışılmaktadır.

  Devletler Hukukunda 'de facto'

  Kriterler

  Örnekler

  Batı Almanya, Doğu Almanya ile birleştiğinde, o zamana dek AET üyesi olmayan Doğu Almanya de facto olarak AET'ye katılmıştır.
  Latin Alfabesine harf ilave edilmesini kısıtlayan herhangi bir kanun yoktur. Örneğin Þ (thorn) harfi gündelik İngilizce'de kullanılabilir. Ancak alfabenin yüzyıllar öncesinde oluşmuş olması ve kullanımdaki zorluklar nedeniyle bu harfin kullanılması de facto bir kısıtlama ile karşı karşıyadır.
  Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nda ve Avustralya'daki yasalarda İngilizce resmi dil olarak yazılmamıştır. Fakat de facto olarak İngilizce resmi makamlarda ve sosyal yaşamda ortak dil olarak kullanılır.
  Sovyetler Birliği'nde Rusça, birliğin yasalarca belirlenmiş resmi dili değildi. Ancak SSCB'nin de facto dili Rusça idi. Aynı durum günümüzde İsveç için de geçerlidir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş