Değirmenlik Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmenlik Köyü Akseki Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akseki Değirmenlik Köyü - Değirmenlik Köyü Hakkında - Değirmenlik Köyü Tanıtımı - Değirmenlik Köyü Resimleri  Değirmenlik, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy adını içinde bulunan tarihi su değirmeninden almıştır. 260 yıl önce bir av felaketi sonucunda, köyün doğu yamacındaki Bucak köyden gelen 5 ailenin Değirmenlik'in şu anda bulunduğu yere yerleşmesiyle kurulmuştur.

  Kültür

  Değirmenlik köyünün bir spor klubü mevcuttur. Bu spor Kulübünün ismi Değirmenlik Spor Klübü'dür. 1967 yılında İstanbul' da yaşayan Değirmenlik köylüleri tarafından kurulmuştur. Kulübün ilk merkezi; Kasımpaşa, Çivici Sokak No: 31' dir. Ana renkleri lacivert ve mavidir. Diğer renkleri de beyaz ve kırmızıdır. Klubün kurucuları Faik Bozkurt, Numan oğlu Ahmet Bozkurt, Selahattin Bozkurt, Pele lakaplı Mehmet Özdemir, Naim oğlu Yahya Arslan, Zekai Girgin, Recep Girgin, Hasan'dan olma ve Atike'den doğma Durmuş Özkan'dır.

  Köyün İstanbul'da bir yardımlaşma derneği de mevcuttur. Derneğin tam adı Değirmenlik Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği'dir. 1966 yılında kurulmuştur ve şu anda Kasımpaşa'da çok katlı binasında hizmet vermektedir.

  Dernek yöneticileri, 1968 yılından başlamak üzere, 33 ay boyunca Değirmenlik Toros Postası ismiyle aylık bir gazete çıkarmışlardır. 2007 yılında dernek, bu gazeteyi yeniden çıkarmaya başlamıştır.

  Coğrafya

  Antalya iline 195 km, Akseki ilçesine 42 km uzaklıktadır. Konya'nın Seydişehir ilçesine 67,Konya'ya ise 157 km uzaklıktadır. Akseki'nin en uzak köylerinden biridir. Milli park ilan edilen Gidengelmez Dağları'nın batısında kurulmuştur. Doğusunda Seydişehir'in Madenli (Keçili-Elmasut), batısında Salihler (Hotarya), güneyinde Cevizli (Kağras) ve Susuzşahap, kuzeyinde ise Süleymaniye (Simyan) bulunmaktadır. Gidengelmez Dağları'nın eteğine yerleşen Değirmenlik köyü, karstik coğrafi yapısı, yaban hayatı ve zengin hayvan ve bitki coğrafyasıyla dikkat çeker. Doğal güzellikleriyle, zengin boksit madeni rezerviyle ülke turizm ve ekonomisindede etkilidir.

  İklim

  Köy, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yaz sıcaklığı yakıcı değildir. Yağışlar özellikle ilkbahar ve sonbaharda görülür. Akdeniz Bölgesi'nde Antalya'nın bir köyü olmasına rağmen, kışlar erken başlar ve geç biter. Toroslar'a Doğu Anadolu'daki kadar kar yağar ve kar uzun süre kalkmayarak kara ulaşımını engeller.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 656
  2007 254
  2000 1104
  1997 0

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde sulu ziraat yapabilecek su bulunduğundan çok eskiden beri meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Bu meyanda Fasulye, domates, patates, mısır, pancar, havuç, soğan, sarımsak, kabak, patlıcan ve sair sebzeler yetiştirilmektedir ancak bu üretim köylülere yetecek kadardır.

  Son yıllarda köy arazisinin büyük bir kısmına sulama tesisi yapılmıştır. Bu nedenle, binlerce dönüm araziye kiraz, şeftali, elma, armut, ceviz ve sair meyveler dikilmektedir.

  Bu yeni dönemde, yapılan ziraat köylünün kendisine yeterinden fazla olup, tam üretim başladığı zaman çevreye de pazarlacak ve köye büyük bir gelir sağlayacaktır.

  Etibank'ın Seydişehir Alüminyum Fabrikası ve fabrika ile alakalı tesisler, köy kalkınmasında önemli rol oynamıştır. Maden sahasında ve fabrikada çalışan köylüler emekli olmuşlar, köye yerleşmişler, emekli maaşlarıyla köye büyük bir girdi sağlamışlardır.

  Köy halkının çok büyük bir çoğunluğu İstanbul'da bulunmakta ve daha çok triko ve matbaa işi yapmaktadırlar. Bunlar köyde villa tipi evler yapmaktadırlar. Yeni bağlar ve bahçeler yapmaktadırlar. Bu yaptıkları işler ile köy ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  1950 - Sadık Girgin
  1968 - Mehmet Ünlü
  1979 - İbrahim Özkan
  1984 - İbrahim Özkan
  1989 - Mevlüt İmamoğlu
  1994 - Mevlüt İmamoğlu
  1999 - Ali Yılmaz
  2004 - Ali Yılmaz
  2007 - Zekeriya Girgin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcut olup, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Sağlık evinde bir ebe görevlidir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl internet vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmenlik Köyü Akseki Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş