Değirmenli Köyü Manavgat Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmenli Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manavgat Değirmenli Köyü - Değirmenli Köyü Hakkında - Değirmenli Tanıtımı - Değirmenli Resimleri  Değirmenli, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.
  İlçe: MANAVGAT - İl: ANTALYA


  Köy Muhtarı: AHMET ALİ KARAKAYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 (242) 746 87 51

  Cep Telefonu:


  0 (532) 243 91 43


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  420

  1997


  528

  İle Uzaklığı:

  87 km

  İlçeye Uzaklığı:

  10 km

  Rakım:

  35 m

  Tarihi

  Karavca Köyünün ilk yerleşimi 18. yüzyılın sonlarına rastgelir.Konya civarlarında yaşayan ve hayvancılıla uğraşan atalarımız Torosların zorlu kış koşullarından kurtulmak için yer ararlar. Yazları inanılmaz güzellikleri ve havası Torosların yüksek yaylalarında kışın yerini soğuk rüzgarlı ve acımasız bir yapıya büründürür. Sahil bölgeleri ise kışın ılıman yazları ise bunaltıcı sıcaklara sahiptir. Bu şartlar altında kışı sahilde yazı da toroslarda geçirmek en iyi yoldur. İklim ve hayvanların mera bulma sorunları otomatik olarak en aza inmiş olacaktır.

  Bugün hala hayatta olan yaşlılarımızın Eski Köy Yeri dedikleri, bugünkü Saraçlı Köyü ile köyümüz arasındaki yere gelip yerleşirler.10-15 yıl kadar alışık oldukları göçebe hayata devam ederler.Eski Köy Yeri Torosların güneye bakan eteğinde Manavgat Çayına 3 km uzaklıkta verimli bir ovanın kenarındadır. Kışları geçirdikleri bu yerde her yıl 5 ay kadar kalırlar.Bu zaman zarfında atalarımız zamanla toprakla haşır neşir olmaya başlarlar.

  Zaman içinde hayvancılıktan yavaş yavaş ormancılık ve tarıma geçişler yaşanır.Bu arada yazlar da sahilde yani torosların eteklerinde geçmeye başlamıştır.Ekili arazilerin çoğu artık Eski Köy Yerinin Kenarındaki dere yanından derenin aktığı Manavgat Çayının kenarlarına doğru kaymıştır.Atalarımız ekili arazilerini yaban hayvanlarından korumak maksadıyla çay kenarındaki arazilerinin içine GÜZLE adını verdikleri çardaklar yapmışlar ve burada kalmaya başlamışlardır. Süreç içinde köy Manavgat çayının hemen kenarına taşınmıştır.

  Kısa mesafesine rağmen beslendiği derelerle dünyanın en büyük üçüncü debisine sahip Manavgat Çayı kışları taştığından köy, 500 metre kadar çayın uzağından başlar.

  Artık Eski Köy Yerinden tamamen taşınılmıştır.Çiftçilik başlıca meslek haline gelmiş, ormanlık arazilerden tarlalar çıkartılmış, ormanlar yavaş yavaş azalmaya başlamıştır.

  Doğanın içinde onunla birlikte yaşayan atalarımız bu durumun farkında olacaklar ki doğayla kavga haline düşmemişler önlerindeki ovayı yeşilin her rengiyle süslemek için çalışmışlar her yeri meyve ağaçlaıyla doldurmuşlardır.Dört mevsim yeşil dört mevsim meyve sebze dolu dört mevsim yaşanası bu köyün nüfusu 19. yüzyılın yetmişli yıllarında 2000'e yaklaşmıştır.Artık Manavgat'ın en büyük ve gelişmiş köylerinden biridir.Özellikle bu yıllarda köy halkı yavaş yavaş başka işlerle de uğraşır olmuşlardır.1974 Yılında Manavgat bölgesindeki ilk Tofaş Murat 124 otomobilin sahibi köyümüzden Ahmet Ali ÖZDEN olmuştur ve taksicilik yapmaya başlamıştır.

  Köyün Selimli, İhtiyarlı, Akışlar ve Narfaz isimleride mahalleleri vardır ki buralarda yaşayan insanların geçmişi ya köyümüzden ayrılma ya da köyümüzün kuruluş öyküsü ile paralellik arz eder.

  Seksenli yıllarda komşu köyümüz olan Oymapınarda aynı adla inşaa edilen bugün aynı adla anılan ve Türkiyenin en yüksek setli barajının inşaasında köylülerimizin alın terleri vardır.

  Büyük yatırım hamlelerinin yaşandığı bu yıllarda su akar artık türk bakmasın mantığındaki devlet büyüklerimiz Oymapınar Baraj setinin hemen altına bir baraj daha yapmaya karar verdiler.Bu karar köyümüzün ve köylülerimizin hayatında köklü değişikler yarattı. Çünkü bahsedilen barajın su havzası köyümüzün verimli ovası üzerine rast geliyordu.Türklerde tarih boyu olduğu gibi devlete karşı konulmaz onunla birlikte olunurdu.

  Nihayetinde köyün verimli ovası ve diğer suyun altında kalacağı düşünülen toprakları devlet tarafından istimlak edildi.İstimlak paralarının bir kısmı peşin verildi diğer büyük bir kısmı da taksitlerle yıllar içinde ödendi.İstimlak paralarının taksitleri yüksek enflasyon yaşanan ortamda çerez parası bile olmadıya olsun devlet var olmadan millet var olmaz. Tersi de geçerlidir ama millet zaten varya.

  Bahsedilen baraj inşaatı başladığında köylünün büyük bir kısmı zorunlu olarak şehre yani Manavgat'a göç etmişti bile.Şuan köyde 6-7 aile yaşıyor....

  Kültür

  Köyde düğünlerde Keşhah, et, pirinç pilavı, düğün çorbası, salata vs verilmektedir. Ayrıca yılda bir defa türbe yemeği verilmektedir...

  Coğrafya

  Antalya iline 87 km, Manavgat ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köye üç tane ulasım yolu vardır. 1.Yol=Manavgat,çeltikci,Işıklar,kürcüler,Değirmenl i=>18km 2.Yol=Manavgat,Ulukapı,Selimli,Değirmenli=>20km 3.Yol=Manavgat,Oymapınar,Güzelyalı,Değirmenli=>36k m

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcaktır..Kışları ise bol yağışlıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 400
  2000 420
  1997 528

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve turizme dayalıdır. Köyde Jeep Safari yapılıp Eşek turları düzenlenmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 29 mart 2009 seçimlerinde köyde 335 seçmen bulunmustur... Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ahmet Ali Karakaya
  2004 - Ahmet Ali Karakaya
  1999 - Ali Yüksel
  1994 - Mehmet Çiftçi
  1989 - Süleyman Enhos

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmenli Köyü Manavgat Forum Tarih
Değirmenli Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Değirmenlidere Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Değirmenli Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Değirmenli Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Değirmenli Köyü Bigadiç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş