Değirmenderesi Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Değirmenderesi Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  değirmenderesi köyü bilgileri - değirmenderesi köyü tanıtım - değirmenderesi köyü resimleri  Değirmenderesi, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı 500 metre yakınında bulunan derede ki beş tane su değirmenlerinden gelmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek,görenek,düğün ve yemekleri diğer köylere örnek olmaktadır.
  Coğrafya

  Bolu merkezine 19 km uzaklıktadır.Boludan ulaşım Arçelik yolu istikametinden yapılmaktadır. Aslında bu yola Yaka yolu ya da Çele yolu da denilebilir.Çok sayıda muhtarlıktan oluşan ve topluca Çele olarak isimlendirilen Köy gurupları Değirmenderesi Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Köyün Bolu istikametinde yani güney batısında Banaz Köyü, güneyinde Tokmaklar ve Müstakimler Köyleri ve doğusunda da Kadıköy yer almaktadır.Köy, ismi nedeniyle Değirmenbeli Köyü ile sıklıkla karıştırılabilmektedir.90'lı yıllarda Köyde çıkan bir yangında İtfaiyenin yanlışlıkla Değirmenbeli Köyüne gittiği olmuştur.Değirmenderesi Köyü iki mahal halinde kümelenmiştir.Bunlar Yukarı Köy ve Aşağı Köydür.Evri olarak adlandırılan Yukarı Köy değme turistik mekanlara taş çıkartacak manzarayı barındıran bir tepede konumlanmıştır.Kuzeyde yer alan Çele Tepesi ile Yedierenler Tepesinde Haziran ayında bembeyaz kar öbeklerini görmek mümkündür.Köy konumu nedeniyle ondan fazla Köyü ve Çaydurt mevkiini yüksekten görmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi özellikleri göstermesine karşın İç Anadolu Bölgesine has karasal iklimin de etkileri mevcuttur. Bunun en büyük göstergesi gündüzlerin çok sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında geceleri sıcaklıkların bir hayli düşük olmasıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 233
  1997 164
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmenderesi Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş