Değirmendere Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmendere Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değirmendere Köyü Ceyhan - Değirmendere Köyü resimleri - Değirmendere Köyü hakkında - Değirmendere Köyü tanıtımı Adana  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Değirmendere, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Değirmendere Köyü'nün eski adı Çakılı olarak bilinmektedir. Köy civarında gerçekleştirilen yol yapımı vb. çalışmalarda ortaya çıkan çeşitli kalıntılar, köyün esasen çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olduğunu kanıtlamaktadır. Özellikle dere yataklarında ortaya çıkan çok sayıda eski paralar, bölgenin daha önce Romalılar tarafından da yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Bölgede aramalarda bulunan define avcıları, Pers Kralı Daryüs'ün tacının da köy sınırları içinde bulunduğu iddiasındadırlar.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri Adana-Ceyhan yöresinin özgün yapısıyla bağdaşıktır. İçli Köfte, Tırşik, Analı Kızlı, Babagannuş, Sarımsaklı Köfte, Nogay Çayı yöresel yemeklerden bazılarıdır. Özellikle nogay çayı diğer yörelerde pek rastlanılmamakla birlikte, adına binaen Ceyhan'a yerleşen Kırım Tatarları veya diğer göçmen boylarından gelmektedir diye düşünülmektedir. Nogay Çayı, kaynatılmış sütün içine demlenmiş çay katılarak bir süre brilikte kaynatılmasıyla elde edilmektedir. İçine tuz, karabiber, tereyağı ilavesi ile çeşnilendirilerek içilmektedir. İçine yufka ekmek doğranması da yaygın alışkanlıklardandır. Köyde yerel halk arasında yaygın olarak görülen edebi tarz şiirdir. Köyün bir önceki Muhtarı Mehmet Yeltekin tarafından yazılmış küçük bir şiir kitabı olduğu bilinmektedir.nogay cayı adana ceyhan köylerinde cok yaygı olup.yemeklerinden bunbar dolmasıda olmaktadı tavuk dolması kaburga dolması bazılarıdır.

  Coğrafya

  Adana iline 55 km, Ceyhan ilçesine ise 7 km uzaklıktadır. Hamdilli, Erenler, Çiftlikhat, Sarıkeçili köyleri arasında kalmaktadır. Akdenize kuş uçuşu mesafesi 8 kilometre civarındadır.tarihe iyice bakıldıgında sarıkecili köyü eski çakıllı şimdiki adı değirmendere köyüne bağlı oldugu görünür köy halkının tembel olmasından dolayı köyün bu hal aldıgı düşünülmekte

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 310
  1997 421

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Akdeniz bitki türlerinin tamamına rastlanılmaktadır. İncir, dut, karadut, üzüm, her türlü narenciye, nar yetişmektdir. Karpuz, pamuk, mısır, buğday, yer fıstığı, soya en çok yetiştirlen tarım ürünleridir. Köy arazisi zaman zaman, yörük ve aydınlı göçmenleri tarafından küçük baş hayvancılık amacıyla mevsimlik olarak da kullanılmaktadır. Göçerler genellikle kış aylarında köy merasına gelerek, yaz aylarında buradan ayrılmaktadırlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci sayısındaki azalma ve köy mukimlerinin çocuklarını Ceyhan'daki okullara göndermeyi tercih etmeleri nedeniyle gayrii faaldir. Zaman zaman biçki dikiş gibi kurslar verilmektedir. Köyün camisi ve köy imamı bulunmaktadır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmendere Köyü Ceyhan Forum Tarih
Değirmendere Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Değirmendere Köyü Balya Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Değirmendere Köyü Şaphane Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Değirmendere Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Değirmendere Köyü Alaca Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş