Değirmencik Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmencik Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değirmencik Köyü -Değirmencik Köyü Araklı-Değirmencik Köyü Hakkında -Değirmencik Köyü Resimleri
  İlçe: ARAKLI

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 42 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 300 m

  Değirmencik, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.

  Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı yeşillikler içinde bir köydür. Trabzon il merkezine 42 km, Araklı ilçe merkezine ise 12 km uzaklıktadır. 2000 yılında yapılan nufus sayımında köyde 185 kişi yaşadığı tespit edilmiştir. Bu nufus yazları gurbetcilerin tatil nedeniyle gelmeleriyle 2' ye katlanmaktadır.
  Değirmencik köyünde 3 dönemdir muhtarlık yapan ve Araklı 'nın sevilen sayılan esnaflarından olan, 4 cocuk babası Hasan KOÇASLAN 11.08.2006 tarihinde evinde gecirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti. Yerine bir yıl kadar vekaleten 1.Aza Alaaddin KELEŞ baktıktan sonra 22.07.2007 tarihinde genel seçimlerle beraber yapılan muhtarlık seçimini Erdal KOÇASLAN kazanarak köyün yeni muhtarı olmuştur.
  KÖYDES kapsamında 2006 yılı köyere yönelik altyapı yatırımları, köylere hizmet görtürme birliklerinin alt hizmet programları bazında, köy yolunun betonlanması için Trabzon İl Özel İdaresi'nden 160.000,00ytl ödenek ayrılmış ve köy yolunun yapımı için kaymakamlık bünyesine aktarılmıştır.
  Köyde 8 yıllık eğitim veren bir ilköğretim okulu mevcuttur.

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adı Mahtila Köyünden-Şimdiki : Birlik Köyünden akan suyun Karadereye döküldüğü yerde bulunan küçük değirmenden gelmektedir.Asıl büyük değirmen Camii ile Karadere arasında bulunuyordu.Şimdiyse bu degirmenler burada bulunmaktadir.

  Köydeki nüfusun çoğunlukla gurbette olması nedeniyle kültürel yaşamı, geleneksel özellikleri açıkça görebilmek mümkün degildir. Buna rağmen tüm karadenizde oldugu gibi güzel bir doğal yapıya sahiptir. ayrıca köyün gençlerine yönelik islami bilgi ve kurs yeri mevcuttur. bu kurs yeri köy halkı tarafından rağbet görmektedir

  Trabzon iline 42 km, Araklı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyde findik ve cay üretimi disinda azda olsa hayvancilik yapilmaktadir.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir çok yerde evlere yaya gidilebilmektedir.Köyün en büyük sorunlarından birisi yol sorunudur.Arazinin dik ve yamaç alması nedeniyle ulaşım belli merkezlere kadar olmaktadır.Ayrıca yaz ayların da müthiş bir su sorunu yaşanmaktadır.Yeşilyurt (Horyan) dan gelecek su yıllardır dır getirelememiştir,köy halkı ve ilk öğretim okulu kirli suları içmek durumunda bırakılmıştır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmencik Köyü Hakkında Forum Tarih
Nusaybin Değirmencik (Qolika) Köyü - Nusaybin Değirmencik Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009
Değirmencik Köyü Merkez Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Değirmencik Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Değirmencik Köyü Daday Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Değirmencik Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş