Değirmenboğazı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmenboğazı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  değirmenboğazı köyü bilgileri - değirmenboğazı köyü tanıtım - değirmenboğazı köyü resimleri  Değirmenboğazı, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  köyün tamamı galatasarylıdır,ultraslanın önde gelenleri köyümüzden çıkmıştır.Köyün eski adı eymir dir.köy 1800 lü yıllarda tunceliden buraya göç eden maksut isimli kişi tarafından kurulmuş,daha sonraları buraya tercan,malatya ve maraştan göçler olmuş 1970 li yıllarda ekonomik sebeplerden dolayı köy nufusunun büyük bir kısmı istanbul ,ankara ,almanya ya yerleşmiş ve hayatlarını buralarda devam etirmektedirler.
  Kültür
  Köy halkı geleneksel bir yaşam sürmektedir.köyün sacda yapılan ekmekleri ,kömbe adı verilen böreği,çökeliği civar köyler tarafındanda kabul görmektedir.
  Coğrafya

  Sivas iline 68 km, Hafik ilçesine 37 km uzaklıktadır.köy yüksek rakımlı olduğundan çok temiz bir havaya sahiptir, köy halkı tarafından ziyaret adı verilen ve kutsal bir mekan olarakda kabul edilen şelale yaz boyu çevre ilçe ve köylerde bulunan halkında sık uğrak yeri halini almıştır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 45
  1997 26
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -VAHAP BOLAYIR
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  ===Altyapı bilgileri=[ilköğretim]] okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir. elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş