Değirmenbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Değirmenbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değirmenbaşı Köyü bilgileri - Değirmenbaşı Köyü tanıtım - Değirmenbaşı Köyü resimleri  Değirmenbaşı, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Değirmenbaşı köyü tarihde tek isim olarak değirmenbaşı köyü geçmiştir.Ancak halk arasında ve çevre köylerede erbişim olark bilinmektedir.Erbişim aslında İbrişim anlamına gelen ipek ten gelmektedir.Bu erbiişim in anlamıda köyün olduğu yerin sahibi olan ihtiyar bir nene'nin ipek kozası ürettiği aynı zamanda ipek ürettiğinden bu kadının ismini alarak erbişim denilmiştir.Hiçbir zaman tarihe ve kayıtlara erbişim geçmemiştir.Değirmenbaşı olarak isim konmasının nedeni de güney doğusunda bulunan medreselik köyünün batısından gelen volağad deresinden gelip Değirmenbaşı Köyünün doğusundan geçen Kocadere eski yıllarda çok su aktığı ve çay kenarında fazla tarım arazisi olmadığından su kaybının az olduğu için bu çay üzerine yaklaşık 10 kadar un değirmenin yapılıp yıkıldığı ve bu değirmenlerin köyümüz hudutlarında kaldığı için değirmenbaşı olarak ismini almıştır.Kocadere köyün kuzeyinde,köyün batısından geçen Kurt deresi ile birleserek kış aylarında Karaman ovasına akan Deliçayı oluşturmaktadır.1944 yılına kadar Mersin ili mut ilçesine bağlı köy olarak kalmış ve 1944 yılın da Konya ili Karaman ilçesine bağlanmıştır.1989 yılında Karaman'ın il olması ile Merkeze bağlı Köy olmuştur. Yakup Kenan METİN
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya
  Karaman merkezine 30 km uzaklıktadır.Köyün güneyinde toroslara bağlı olan 1650m.rakımlı Karga dağı bulunmaktadır.Köyde arpa,buğday,nohut ve mercimek gibi tahıl ürünlerinin yanısıra Elma ve üzüm yetişmektedir.Köyümüz orman köyü olup karaçamı ençok olan köydür.Karaçamın yanın da ardıç ve Orman İşletmesince ekilen kızıl çamda mevcuttur.Köyün doğusundan akan volagat deresinin devamı olan koacadere Haziran ayının sununa kadar su aktığı,Haziran ayından sonra derede suyun kısım kısım kuruduğu, ancak köyümüz hudutlrrında kocadernin yatagının kenarından kaynayan SOĞUKPINAR'ın suyu yaz ve kış eksilmeden akan suyu komşu köyümüz olan Kozlubucak köyünün arazilerini sulamaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 97
  1997 93
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali UYSAL
  2004 - Hüseyin DOĞAN
  1999 - Hüseyin DOĞAN
  1994 - Hüseyin DOĞAN
  1989 - Muttalip SOYDAN
  1984 - İsmet DOĞANAY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmenbaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Değirmenbaşı Köyü İvrindi Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Değirmenbaşı Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş