Değirmenönü Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Değirmenönü Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Değirmenönü Köyü Bilgileri - Değirmenönü Köyü Hakkında - Değirmenönü Köyü Tanıtımı - Değirmenönü Köyü Resimleri  TARİHİ

  KültürDeğirmenönü: Zenteriç köyünün anlamı zenginler köyüdür. harput kültürünün hakim olduğu, yerel ağız farklılığı vardı. örneğin gidiyorum fiilinin harput ağzıyla söylenişi:gidim dir,ancak zerteriç'te farklı olarak giderim olarak söylenmektedir.Yemek kültürü harput ile aynıdır . yerel kıyafet harput ile aynıdır.düğünler gelenek görenekler harput kültürü ile birebir aynıdır.köyümüzün tarihçesi cok eskiye dayanmaktadır.venk,cakıltepe gibi tarihi.yerleri vardır,venk teki kili se,kalıntıları hiçbir koruma ve onarım yapılmadığı halde bugün bile ayaktadır.kala tabir etdiğimiz tarihi kale köyümüz sınırlarında olup ilgisizlikten tamamen yok olmuştur. il kültür müdürlügünün buralara sahip cıkması gerekmektedir MURAT KİRAZ.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 33 km uzaklıktadır. mastar dağının eteğinde kurulu olan köyümüz yeşilliklere süslü elazığın ender raslanan bir köyüdür.Köyümüz içme suyu ve sulama suyu bakımından çok zengindir.köyümüz bağlık ve bahçeliktir.her tarafı yemyeşil venk deresi ve belekoğlu deresi adı verilen iki taraftan akan suyla sulanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000 - 664

  Ekonomi

  KÖYÜN EKONOMİSİ GENELDE TARIM HAYVANCILIK BAGCILIK MEYVECILIK ESNAF ZANAATKARLIKTIR KOYDE YASAYAN INSANLARIN ORTA DUZEYDE GELIRI OLAN GRUPTA YER ALMAKTADIR. KÖYÜMÜZDE GENELDE KAMU KURUMUNDAN EMEKLİLER VE ÇALIŞANLAR MEVCUTTUR.YAZIN ZENGİNLİKTEN ÇOK OKUMUŞ İNSANLARIYLA ÜNLÜDÜR. OKUMA VE YAZMA ORANI %99 DUR.KÖYÜMÜZ ORCİĞİYLE,PESTİLİYLE,ÜZÜM PEKMEZİ,DUT PEKMEZİ,TANDIR EKMEĞİ'LE ÜNLÜDÜR.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > - Saim TANIŞ
  > 2004 - SAİM Tanış
  > 1999 - saim tanış
  > 1994-1999 - cihanşah cihan
  > 1984-1994 - selahattin öztürk
  > 1970-1984 - sakı öztürk

  ALT YAPI KOYUMUZDE 2 ADET SU SEBEKESI AYRICA KÖYÜN MERKEZİNDE 9 ADET ÇEŞME BULUNMAKTADIR. BUNUNLA BIRLIKTE ASVALT YOL SAGLIK EVI ILKOGRETIM OKULU CAMI KOY ODASI SABIT TELEFON HATTI YAPIMI BASLANMIS AMA 15 YIL BTMMEYEN FUTBOL SAHASI BULUNMAKTADIR AYRICA DSİ TARAFINDAN 2008 YILINDA BASLANACAK OLAN TASKIN ONLEME PROJESI BİTİRİLMİŞTİR. KÖYÜMÜZÜN WEB SITESIDE BULUNMAKTADIR..
  www.zerteric.org.tr AYRICA KÖYÜMÜZE ULAŞIM ARAÇLARIDA HER SAAT BAŞI HİZMET VERMEKTEDİR.BUNLAR=CİHAN TURİZM,EMMOĞLU SEYAHAT,ÖZTÜK KARDEŞLER SEYEHAT VE ÖZÇELİK TUR ADI ALTINDA DÖRT FİRMA HİZMET VERMEKTEDİR.SABAH ALTI AKŞAM ALTI GÜNÜN 12 SAATİ HER SAAT BAŞI ELAZIĞ VE KÖYDEN HAREKET ETMEKTEDİR.FİRMALARIMIZ SUBAY LOJMANLARI KARŞISINDAKİ CİHAN TURİZM ÖNÜNDEN HARAKET ETMEKTEDİR.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net

  Kaynak :antoloji.com
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değirmenönü Köyü Merkez Forum Tarih
Değirmenönü Köyü Alaca Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş