Değişmeyen Bayram Geleneğimiz Giysi Anlayışı

'Populer markalar & Moda' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Değişmeyen Bayram Geleneğimiz Giysi Anlayışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değişmeyen Bayram Geleneğimiz Giysi Anlayışı

  Eskiden bayram öncesi hazırlıkların en önemlilerinden biri dikiş telaşıydı. Şimdiki gibi alışveriş merkezleri dolaşılıp hazır giysiler alınmazdı.

  [​IMG]

  Günler öncesinden kumaşçılar dolaşılır, dikilecek modele uygun en güzel kumaş metre hesabı satın alınırdı.

  Her evde de mutlaka dikiş diken birileri bulunurdu. Dönemin modasına uygun dergiler karıştırılır ya da film artistlerinden esinlenilmiş kıyafetler dikilirdi. Boylar ölçülür, kalıplar çıkarılır, evin bir odası mutlak suretle dikiş atölyesi haline gelirdi.

  Ta bayram sabahına kadar sürerdi bu tatlı telaş. Bayram sabahı ise özenle ütülenmiş, başucumuzdaki askıya asılmış, kimse ile pişti olmayacağımız giysiyi büyük bir heyecanla giyerdik. Gerçi o zamanlarda kimsenin pişti olmak gibi bir derdi de yoktu...

  Oysa şimdilerde giysi kavramı hazır giyim markaları ile özetleniyor. Gidiyoruz, bildiğimiz bir mağazaya ve kesemize uygun olanı alıp çıkıyoruz. Birçok kişi ile aynı kıyafeti giymiş olmak dahi dikiş dikmeye ya da diktirmeye yönlendirmiyor kimseyi.

  Bayram gibi özel günlerde şık kıyafet diktiren çok az kişi kaldı artık. Dikiş dikmeyi bilenler mi azaldı, yoksa işin kolayına kaçmak daha akılcı mı geldi bilemiyorum ama şu bir gerçek ki; hazır giyim sektörü hayatımıza girdiğinden bu yana çabuk tüketen toplumlara dönüştük.

  Bayramlarda temiz elbise giymek vazgeçilmez bir geleneğimizdi. Yıllar ilerledi, bayramlıkların özenli seçilmesi değişmedi ama giysi anlayışında değişimler yaşandı, hâlâ yaşanıyor da... Önceden yörenin gelenek ve göreneklerine uygun, özenle korunan, sadece bayramlarda giyinilen kıyafetler vardı. Her bayram aynı giysi aynı heyecanla giyilirdi. Daha sonraki yıllarda bu âdetler değişime uğradı. Yarı geleneksel yarı moda takip eder olduk.

  Şimdilerde ise geleneksel bayram kıyafetlerini giyen topluluklar yok denecek kadar azaldı. Hep beraber modayı ve trendleri takip eder olduk. Temiz, bakımlı ve şık giyim adeta mutasyona uğradı.

  Çocuklar arası moda

  Çocuklar bile bu moda dayatmasından kurtulamadı, kurtulamıyor. Ya en sevdiği çizgi film karakterini istiyor giysisinde ya da bağımlısı olduğu markaya yöneliyor. Eminim siz de bayram alışverişinizde çocuğunuzla sorun yaşamışsınızdır. Ne o sizin beğendiğinizi beğenir, ne de siz onunkini... Mağazanın ortasında şaşırmış bir vaziyette kalakalırsınız. "Ben çocukken annemin babamın aldığını itirazsız giyerdim" serzenişleri arasında kasaya yönelirsiniz.

  Çocuklar kendi modalarını ya da trendlerini artık arkadaşları arasında belirliyor. Ne almak istediklerini ve neyi giymek istemediklerine çok net karar veriyorlar. Nasılsa gidilip mağazadan satın alınıyor düşüncesi ile aynısı olmasa dahi benzerini mutlaka ebeveynlerine aldırıyorlar.

  Çocuklarla sorunsuz bir alışveriş için

  Alışverişe çıkmadan önce çocuğunuza hangi giysiye ihtiyacı olduğunu ve onu almak için dışarı çıktığınızı anlatın.

  Sizin gösterdiğiniz seçenekler arasından onun seçim yapmasına izin verin. Rengi, baskısı, detay özellikleri giysiyi daha çok sevmesine neden olabilir. Aynı zamanda kıyafetini seçmiş olmak, çocuğunuzu çok mutlu edecektir.
  Şimdilerde dikiş bilenler azalmış olsa dahi çocuğunuzun kıyafetine dair bir parçayı birlikte hazırlayın. Belki bir ceket mendili, süveter, örgü bolero, fisto bir ekleme vs. alternatifleri artırmanız mümkün.

  Kıyafetin sağlıklı koşullarda üretilip üretilmediğine ve konforuna dikkat edin. Ucuz diyerek alacağınız sağlıksız giysi çocuğunuzun sağlığından önemli değil. Hareketlerini kısıtlayan kıyafetler çocuklar için kâbustur, buna özen gösterin.

  Kolay giyilip çıkarılabilen hatta kendi giyinebileceği stildeki kıyafetler almaya dikkat edin. Bağcıklı yerine cırtlı ayakkabı, düğmeli yerine fermuarlı pantolon, boğazı dar kazak yerine de yaka kısmı genişleyebilen modelleri tercih edebilirsiniz.

  Çocukları çocuk gibi giydirin. Rengârenk ve sevimli kıyafetleri tercih edin. Unutmayın, nasılsa büyüyecekler ve sizler gibi giyinmek zorunda kalacaklar. Bırakın bu yaşların tadını çıkarsınlar.

  Eğer bedensel engelli bir çocuğunuz varsa sayıları az olsa, onun da engeline göre özel olarak üretilmiş giysiler olduğunu söyleyelim. Kendi giyebileceği ve hareketlerini kısıtlamayan koleksiyonlar arasından tercih yapmasını sağlayabilirsiniz.

  YAZI - REYHAN YAZICI (TASARIMCI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değişmeyen Bayram Geleneğimiz Forum Tarih
Vücudumuzun değişmeyen matematiği. Genel Sağlık 11 Mayıs 2009
Spamlardan Dolayı Değişmeyen İnternet Başlangıç Sayfanızı Nasılmı Değiştireceksiniz Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 16 Nisan 2009
3. sınıf Türkçe çalışma kitabı meb yayınları sayfa 137 138 139 140 Dünya Çocuk Bayramı cevapları Sorular ve Cevaplar 23 Eylül 2017
Milli ve dini bayramların önemi hakkında kısaca bilgi Konu Dışı Başlıklar 6 Aralık 2016
29 Ekim Cumhuriyet bayramı konulu kısa yazı Eğitim Bilgileri 15 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş