Değişim Nedir - Değişim Hakkında Bilgi

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Değişim Nedir - Değişim Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değişim Nedir - Değişim Hakkında Bilgi

  Değişme; bir bütünün öğelerinde, öğelerin birbirleriyle ilişkilerinde öncekine göre nicelik ve nitelikçe gözlenebilir bir ayrılığın oluşmasıdır .

  Başka bir ifade ile değişme, temellilik ve süreklilik kavramının karşıtıdır. Zaman akışına rağmen aynı kalan bir özellik anlamına gelen süreklilik ve temellilik kavramı, bir bakıma değişimin olumsuz olarak anlatılmasıdır . Yine, değişme, planlı veya plansız herhangi bir sistemin, bir süreç neticesinde belli bir durumdan başka bir duruma dönüşmesi olarak tanımlanabilir .

  Örgütsel değişme ise, örgüttün yeni bir düşünce veya davranış biçimine uyum sağlaması, adapte olmasıdır .örgütün çeşitli alt sistem ve boyutları ile bunlar arasındaki ilişkilerde meydana gelebilecek her türlü değişikliğe örgütsel değişim adı verilir. Bu anlamda değişme; yaratıcılık, yenilik yapımı, büyüme ve gelişme gibi olay ve olguların tümünü içine alabilecek derecede geniş kapsamlı bir kavramdır .

  Bir başka tanımlamaya göre ise değişme; bir şeyi başka bir şeyin yerine koyma, bir şeyden başka bir şey için vazgeçme, aynı tür içinde başka bir yeni şeyi, başka şey ya da şeyler için yerine koyma ya da alma, yenilik getirmedir.

  Ayrıca, değişmeyi bir sistemin başlangıçtaki şeklinden farklı olan herhangi bir şekle geçmek üzere sürekli şekil değiştirmesidir biçiminde tanımlayan yazarlar vardır .

  Bunun yanında değişme kavramına oldukça farklı anlamlarda verilebilmektedir. Bunlar arasında; hareket, yer değiştirme veya bir durumdan diğer bir duruma geçiş, gelişme, büyüme, kalkınma geleneklerinin, kalıplaşmış eski düşünce sistemlerinin ve atalardan kalma yaşantı şekillerinin terkedilmesi, daha yüksek bir verimlilik ve etkenlik derecesinin gerçekleştirilmesi sayılabilir .

  Değişimin boyutları çağımızı niteleyecek seviyelere ulaşmış ve baş döndürücü bir ivme kazanmıştır. Yani, artık değişmeye ayak uydurma sorunundan ziyade, değişmeyi nasıl öngörüp buna göre hazırlık yaparak değişmeyi nasıl yönetebiliriz sorunu gündemi işgal etmekte ve bu bizi değişim mühendisliği kavramına iletmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Değişim Nedir Değişim Forum Tarih
Heyelan Olayının Mevsimlik Değişimi Nedir? Doğa ve Bitkiler 18 Temmuz 2013
Kimyasal Değişim Nedir, Kimyasal Değişim Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 19 Aralık 2011
Fiziksel Değişim Nedir, Fiziksel Değişim Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 19 Aralık 2011
Maddenin Hal Değişimi - Maddenin Hal Değişimi Nedir? Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2011
Madde Döngüsünün Değişiminde İnsanın Rolü Nedir Konu Dışı Başlıklar 10 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş