Değişik bir ağaç çalışması yapımı

'Photoshop Dersleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Değişik bir ağaç çalışması yapımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  [​IMG]
  Ne yapacağıma ana hatlarıyla karar verdikten sonra, ağacı parçalara ayırdım. Bu işlemi yapmak için en kullanışlı olan layer mask kullanmak. (Sayfanın sonunda layer maskla ilgili daha ayrıntılı bilgi var...)

  [​IMG]
  Ağacın kesilmiş kısımlarında, alttan zeminin devam etmesi gerekecegi için, layer'i çoğalttım ve kaydırdım. Zemini sağlayacak yeterince geniş alanları olan uygun bir fotograf olmasaydı, o kısımları doku taşıyarak oluşturacaktım.
  [​IMG]
  Kesilmis kısımları olusturmak için, elips bir zemin yaptim, üzerine fırça ve bir kaç müdahele ile ağaç görüntüsü verdim.

  [​IMG]
  Boruyu yapmak için beyaz bir alanın kenarlarını koyulaştırdım. Geçişi sağlamak için feather (bu örnekte 5 piksel) kullanıldı.
  [​IMG]
  Ağaca parelel olması için poru parçaları biraz döndürüldü. Fazlalıklar kesildi, gölgeler eklendi.... Farkedeceksiniz, bu arada arkadaki ağaçta bölünmeyi uygulamaktan vazgeçtim.
  [​IMG]
  Fazladan kütükler yapmaya karar verince, ağaç layerini çoğalttim ve işime yarayandan fazlasını sildim. Kütükten bir tane daha oluşturup, boyunu kısalttım ve döndürdüm. Dalı doku taşıyarak uzattım. Kütüklerin altına gölge ekledim. Gökyüzünün rengini biraz degistirdim. Sonuç aşağıda...
  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş