Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak

  Çocuklar kötü bir şey yaptıklarında ilgi çekmek iyi bir davranışta bulunduklarında da onaylanmak istemektedirler. Yaptıkları hergün yapılan sıradan bir şey bile olsa değerini artıran yaptıklarının onaylanmasıdır. Çocukların sevgi ve yeteneklerini onlara hatırlatan bazı etkinlikler aşağıda sıralanmıştır.
  Disiplin içermeyen tüm ailecek yenen bir akşam yemeği. Herkes o gün birbiriyle başardıkları öğrendikleri veya hissettikleri güzel şeyleri paylaşabilir. Örneğin; "Okula zamanında gittim" veya "Bir kurbağa buldum". Ebeveynler de bu etkinliğe katılarak çocuklarının başarılarını onayladıklarını gösterebilirler. Sorunları olan çocuklara bu arada "Bugün seni müthiş bir şey yaparken gördüm. Ayakkabını giydin ve bağcıklarını kendin bağladın." diyerek teşvik edilebilir.

  Yine yemekte sırayla herkesle ilgilenilir ve diğerleri onun nesini sevdiğini hoşlandığını ve takdir ettiğini söyleyebilir. Örneğin; "Senin öğrendiğin yeni şarkıyı çok seviyorum." veya "Bu sabah söylediklerin gerçekten beni etkiledi".

  Çocuğunuzun odasına banyodaki aynaya veya beslenme çantasına ufak kağıtlara çizilmiş küçük resimler ya da yazılmış sevgi mesajları konulabilir.

  Çocuğunuzun yatağının baş ucuna onun yapmayı sevdiği bir etkinliği içeren (örneğin oyun oynadığı veya ata bindiği) ve ailenin topluca yer aldığı iki fotoğraf konulabilir. Böylece çocuk her gece becerikliliğini ve sevdiklerini hatırlayacaktır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş