Dazyurt Köyü Merkez Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dazyurt Köyü Merkez Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manisa Dazyurt Köyü - Dazyurt Köyü Hakkında - Dazyurt Köyü Tanıtımı - Dazyurt Köyü Resimleri  Dazyurt, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy 1800 yılarında devlete olan faydalarından ötürü iki kardeşe meresıyla birlikte tahsis edilmiştir. Köy genelde yayla olarak göçebe yörükler tarafından kullanılmıştır. Merkezden gelen bir emirle yerleşim birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır. köy insanları yörük olup Sarulanlı'dan geldiği tahmin edilmektedir. Köydeki sülalelerden birinin ismi de Sarılar'dır. buna binaen Saruhanlı yörükleri denilmektedir. Eldeki veriler bu yörüklerin Özbekistan dan göç eden yörükler olduğunu göstermektedir. Köyün ismi eskiden Yazyurdu idi. Sonra Yazyurt olarak değiştirilmiştir. En sonunda Dazyurt halini almıştır.

  Kültür

  Gelenekleri ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Manisa merkezine 36 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 376
  1997 406

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım satmak amaçlı olmayıp genelde küçük baş hayvanlara yiyecek sağlama ve kendi ekmeğini yapacak unu çıkartma amaçlıdır. genelde hayvancılık yapılmakta olup köyün bazı insanları tütün fabrikasında çalışmaktadır.Diğer kısmı ise Aliağa'da GEMİ SÖKÜM VE RAFİNERİ tesislerinde çalışmaktadır. Diğer bir kısmı ise çalışmak taraftarı olmayıp "hükümet yardım etmiyor" diye sızlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2008 - Hüseyin Elmas
  2004 - Sami Denizmen
  1999 - Sami Denizmen
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde ilk okukul 1-2-3 üncü sınıfa kadar eğitim yapılmaktadır ayrıca ptt acentesi yoktur ve sağlık ocağı yoktur. Yerel internet bağlantısı da vardır

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dazyurt Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş