Dayak çocukta IQ’yu düşürüyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dayak çocukta IQ’yu düşürüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukların terbiye amacıyla en hafif şekilde dövülmesi bile çocuğun zeka düzeyini önemli ölçüde düşürüyor.
  [​IMG]
  İSTANBUL - Anne veya babasından haftada birkaç kere tokat yiyen çocukların IQ oranı dayak yemeyen çocuklara kıyasla 5.5 puan daha düşük.

  Amerika’da 1980’lerde yapılan daha sonra 1986’da tekrar edilen çocuk sağlığı araştırması verileri, California’daki Prevention Research Center tarafından yeniden derlendi. Yaşları 2 ila 9 arasında değişen 1510 çocuğun izlendiği araşatırmaların sonuçlarına göre, aileler 2-4 yaş grubunda tokada daha sık başvururken 5-9 yaş grubunda daha çok mahrum etme yöntemiyle cezalanadırma tercih ediliyor.

  İki grubun IQ düzeyleri kıyaslandığındaysa daha ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. 4 yaşından sonra ebeveynlerinden haftada birkaç kere tokat yiyen çocukların IQ değeri, 4 yaşından sonra şiddetle değil mahrumiyetle cezalandırılan çocuklara kıyasla 5.5 puan daha düşük çıktı.

  [​IMG]
  Ancak elde edilen verilerde asıl dikkat çekici nokta, 4 yaşından sonra tokat atılmasa bile o yaşa kadar dayak yiyen çocukların hiç daya yememiş çocuklara kıyasla 2 puan daha düşük IQ’ya sahip oldukları.

  New Hampshire Üniversitesi sosyologlarından Murray Straus’un yorumu şöyle: “Çocukların dövülmesinin yarattığı psikolojik travması bir tarafa, IQ düzeyinde geri alınamaz bir düşüşe yol açtığı bu araştırmayla kanıtlanmış oldu. Sonuç olarak hiç bir gerekçeyle ve koşulda çocuğa vurulmamalı.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dayak çocukta IQ’yu Forum Tarih
Kadınların Dayak Yeme Nedenleri Ve Dayağa Verdiği Karşılıklar Konu Dışı Başlıklar 22 Aralık 2011
Dayakpınar Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Cocuk Eğitiminde Dayak Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Aralık 2009
Dayak yiyen çocuğun gelişimi yavaşlıyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Ekim 2009
Dayak, çocuğun zeka seviyesini düşürüyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş