Dayılar Köyü Aladağ Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dayılar Köyü Aladağ Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dayılar Köyü Aladağ - Dayılar Köyü resimleri - Dayılar Köyü hakkında - Dayılar Köyü tanıtımı Adana  İlçe: ALADAĞ - İl: ADANA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Dayılar, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür.

  tarihi

  Dayılar adını nereden geldiği hakkında fazla bir bilgim yok. Ancak bilindiği gibi dayılar köyünün diğer bir ismi de musahacılı köyüdür. MUSAHACILI KÖYÜ ile dayılar farklı bir konumdadır yer olarak. aralarında mesafe vardır. Yalnız musahacılı köyünün ismi bir aşiret ismi olma ihtimali vardır. çünkü kayı boyuna bağlı musahacılıoğulları adı altın bir aşiretin olduğu bilinmektedir. tarihi kaynaklarda bunları destekler niteliktedir. bu bakımdan musahacılı köyününb adının buradan gelme ihtimali var. çünkü osmanlı devleti dağılmaya başladığı sıralar da iç anadolu bölgesinde yaşayan aşiretler arasında kavgalar çıkmaya başlamıştır. aşiretler dağılmaya başlamış ve her bir aşiret kendi bölgesini terk etmek zorunda kalmıştır. daha 1. dünya savaşı başlamadan evvel buralardaki karışıklıklar iyice artmış ve yerlerini terk etmek zorunda kalan aşiretlerden biride musahacılıoğulları'dır. yurtlarını terk eden bu aşiret güneye doğru ilerleyerek kayseri civarında yahyalı ilçesi mevkiine gelmişlerdir. burada bir süre kalan aşiret burada ikiye ayrılarak bir kısmı daha güneye inerek aladağ civarına yerleşmişlerdir yani bügünkü yere ismini vermiş oldukları alana gelerek köye aşiretin ismini vermişlerdir. geri kalan kısmı ise kayserinin yahyalı ilçesine bağlı musahacılı köyünü kurmuşlardır. osmalı imparatorluğu devrinde ve daha önceki anadolu selçuklu devleti zamanın da da aşiretlerin yerleştikleri alana ya aşiret reislerini ismini vermekteler ya da aşiretin ismini vermekteler. bu isim verme bu aşiretlerde gelenek haline gelmiştir. ülkemizin bir çok yerinde böyle adlandırmalarla rastlanmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Adana iline 86 km, Aladağ ilçesine 26 km uzaklıktadır. Ayrıca DAYILAR KÖYÜ*nün önünden SEYHAN NEHRİ geçmektedir.Cografi konumu ve astfalsız yolları nedeniyle köyün ulaşımı kısıtlıdır ulaşım sıkıntısı çekmektedir.

  İklimi

  Akdeniz bölgesinde olduğu için doğal olarak akdeniz iklimi görülmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köye kar yağışı ender görülen bir durumdur. genellikle yağmur yağar. Toroslara yakın olmasına rağmen kar yağışı ender görülür. Genelde bitki örtüsü makidir. Bitki örtüsünden bazıları:keçiboynuzu, ardıç, çam,zakkum... gibi bitki örtüsü ne sahiptir. Köyde çam fazla olarak görülmektedir. bitki türlerinden en çok yer kaplayanı çamdır.Ayrıca keçiboynuz'nun azımsanamayacak kadar çoktur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 217
  1997 211

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - boyacı
  2004 - menderes güzel
  1999 - ibrahim yıldız
  1994 - ibrahim yıldız
  1989 -ibrahim yıldız
  1984 -ibrahim yıldız

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ancak kullanılamayacak kadar eskimiş bir haldedir. Köyün hem içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. ayrıca köyün ulaşımını sağlayan yol asfaltsızdır {Bu nedenle yagışlı havalarda köyde ulaşım sıkıntısı vardır}. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dayılar Köyü Aladağ Forum Tarih
Dayılar Köyü Merkez Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Dayılar Köyü Çal Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Dayılar Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Dayılar Köyü Hizan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Karadayılar Köyü Eruh Siirt Siirt Tanıtımı 10 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş