Dayılı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dayılı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dayılı köyü bilgilieri - dayılı köyü resimleri - dayılı köyü tanıtım  Dayılı, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Sivas iline 115 km, Kangal ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 24
  1997 19
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.mı acaba..? Geçmiş zamanlarda olsa insanlar tarım ve hayvancılıkla geçinirlerdi. Fakat şimdi insanlar büyük şehirlerde çalışıp yaz aylarında tatil amaçlı gelip para harcarlar. Köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşan tek bir aile var. Onlarda yavaş yavaş bu işi bırakıp büyükşehirlerde yaşayan çocuklarının yanlarına gitmeye başladılar. ekonominin tarım ve hayvancılığa bağlılığı eskilerde kaldı. Sadece bizim köyde değil YURDUMUZUN genelinde tarım ve hayvancılık bitmiştir. Üretim yok sadece tüketici bir memleket olduk.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali Akkaya
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup asfalt yapılması için girişimler yapılsada yapılmamıştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köylere belediye hizmetleride gelmemektedir. Örneğin çöp ve tamizlik hizmetleri yoktur. Köylüler köyün dışına açtıkları kuyularda biriktirdikleri çöpleri belli zamanlarda yakarak imha ederler.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş