Davutlar Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Davutlar Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Davutlar Köyü Merkez Bilgileri -Davutlar Köyü Hakkında - Davutlar Köyü Tanıtımı - Davutlar Köyü Resimleri


  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Balıkesir
  Bilgiler
  Alan x km²
  Nüfus 199 (2000)
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10000
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi
  www.blkdavutlarkoyu.net.tc

  Davutlar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.Uzaklığı 18 km.dir.

  Tarihve İklimi ve Genel Bilgiler


  Köyün tarihi hakkında yeterince bilgi yoktur.Köyü 12 kardeş kurmuştur. Köyün 1777-1778 Osmalı Rus savaş (93 Harbi)sırasında Bulgaristandan göçen muhacirler tafından kurulduğu bilinmektedir.Balıkesir il merkezine uzaklığı 18 km.dir.

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ormanlarına Balıkesir Merkez'deki birçok okulun izci oymakları kamp için gelmektedir. Köyde yetişmiş olan çok sayıda tahsilli insan bulunmaktadır.Özellikle öğretmen olan çoktur.Savaştepe Öğretmen Lisesi bunda büyük pay sahibidir.Bunula beraber doktor,mühendis ,subay-astsubay ,polis olanlarda vardır.Köyün eğitim durumunun genel anlamda oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde her yıl Mayıs ayı sonunda köy halkı tarafından yemek(hayır yemeği)düzenlenmektedir.

  Köy hayırı diye bilinen bu yemeklere; başta köyden il merkezine ve başka yerlere değişik nedenlerle gitmiş olanlar ile çevre köylerden ve yine il merkezinden çok sayıda insan katılmaktadır.Bu yemeklerin masraflarıda köyde ve Balıkesirde oturanların katkılarıyla karşılanmaktadır.Köy hayırları civar köylerin hemen hepsinde yapılmaktadır.Gelenek halini almıştır. İzci evine dönüştürülen ilkokulun mutfağında pişirilen yemekler köy gençleri tarafından servis edilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 199
  1997 210

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünleri bakımından; buğday,yulaf, fiğ, süpürge otu, kavun, karpuz, domates, mısır, susam vb. ürünleri sayabiliriz.Hayvancılık açısından; büyükbaş(inek), küçükbaş(koyun)hayvancılık yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 SADIK YILDIZ
  1999 SADIK YILDIZ

  Altyapı bilgileri

  Köyün aşağı kısmında bulunan gölet karşısındaki arazisi parsellenerek imara açılmış ,buraya birçok yazlık tipi ev yapılmıştır.Ayrı bir mahalle şeklinde köye eklenmiştir.Oldukça güzel bir manzaraya ve görünüme sahiptir. Köyün öğrencileri taşımalı eğitime tabi olup Balıkesir merkeze gitmektedirler.Okul binası ve arsası izci evi olarak kullanılmaktadır. Köyün camisi ve cami bahçesi içinde köy konağı bulunmakta konağın alt katı köyde yapılan yemekli mevlit ve günlerde yemekhane olarak kullanılmaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yapılmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca İbirler-Davutlar Göletinden sulama yapılmaktadır. Yaygın olarak; mısır,domates,karpuz, kavun ve tahıl gurubu ürünler yetiştirilmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Davutlar Köyü Merkez Forum Tarih
Davutlar Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Davutlar Köyü Merkez Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Davutlar Köyü Keles Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Şeyhdavutlar Köyü Sarıgöl Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Davutlar Köyü Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 25 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş