Dargeçit Klavuz Beldesi - Dargeçit Klavuz Beldesi Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dargeçit Klavuz Beldesi - Dargeçit Klavuz Beldesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dargeçit Klavuz Beldesi - Dargeçit Klavuz Beldesi Hakkında Bilgi

  Klavuz, Dargeçit

  Coğrafi Durum

  Kılavuz Beldesi, Dargeçit ilçesinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Beldenin doğusunda Güçlükonak Köyü güneyinde Bostanlı Köyü, batısında Dargeçit ilçesi bulunmaktadır. Kılavuz Beldesinde düz arazi bulmak çok zordur.Her tarafı dağ ve tepelerle çevrilidir.Köyün içinden doğu- batı doğrultusunda bir dere yatağı geçmektedir.Meşe ve palamut ağacı oldukça fazladır.Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.

  Tarihi Durum


  Kılavuz Beldesinin kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır. Belde çevresinde görülen mağaralar,beldenin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Halil isminde bir kişi Kılavuz Beldesine yerleşmesi ile belde kurulmuştur ve eski ismi olan Halila ismini bu kişiden almıştır. 1994 yılına kadar bir köy iken 1994 yılında belde olmuştur.misafir perverliği ile öne çıkan belde ilçenin en büyük beldelerindendir.
  Aşiretler vardır.BUDAĞKİ,ASLANKİ, AYDOKİ,,HURİKİ,ŞELİKİ,MAĞMOREŞKİ,SİNKİ,

  Ekonomik Durum


  Kılavuz Beldesinde tarım ve hayvancılık ön plandadır. Belde erkeklerinden bir kısmı batı illerine giderek inşaatta çalışırlar.Kadınlarda bir kısmı tarlaya bir kısmı da fındık ve pamuk toplamaya giderek aile bütçesine katkıda bulunurlar. Durumu iyi olan birkaç aile vardır. Belde halkının bir kısmı yurt dışında; Arabistan,Rusya , Afganistan ve Irak' ta çalışırlar. İlerimizin çoğunda Kılavuz beldesi halkına rastlanmaktadır. Kılavuz vadisinde bir çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Beldede üzüm en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Ailelerin çoğunda kümes hayvanları, büyük ve küçük baş hayvanları beslenmektedir.

  Sosyal Hayat


  Beldede eğlence pek olmamaktadır. Yöre halkının tek eğlencesi düğün törenleridir. Görücü usulü evlilik eskiye nazaran az olmasına rağmen yine de yaygındır. Genç kızların evlilik konusunda seçim hakkı oldukça sınırlıdır. Yapılan düğün törenleri ailenin ekonomik duruma göre değişir. Kılık kıyafete gerektiği kadar önem verilmemektedir. Özellikle batı illerine gidip dönen erkek ve kızlar modern kıyafetler giymektedirler.Kadınlar hazır elbise yerine aldıkları kumaşlarla kendilerine elbise yapmaktadır.

  Sağlık


  Kılavuz Beldesinde Sağlık Ocağı bulunmaktadır.Sağlık Ocağında bir hemşire görev yapmaktadır. Belde halkına sağlık konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.Özellikle nüfusun hızlı artışı verilmesi gereken sağlık önlemlerini azaltmaktadır. Eğitim Beldede bir tane ilköğretim okulu bulunmaktadır.Öğrenciler beşinci sınıfa kadar okuduktan sonra ilçeye taşımalı eğitim olarak okumaya devam etmektedirler ki daha sonra yeni okul binası yaplarak öğenciler artık. Okula giden kız öğrenci sayısı umut verici değildir. Okuma yazma oranı oldukça düşüktür. Geçen yıllara göre eğitime daha çok önem verilmektedir.Beldede 2004 yılında yeni bir okulun inşaatına başlanmış olup okulun, 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete geçmesi bekleniliyor.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Klavuz beldesi hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Teşekkür ederiz.......
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dargeçit Klavuz Beldesi Forum Tarih
2016 Dargeçit nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Dargeçit Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Dargeçit Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Dargeçit Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Dargeçit'te Uzman çavuş, silahlı saldırıda hayatını kaybetti Mardin Tanıtımı 17 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş