Darfurlu çocukların acı kaderi

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Darfurlu çocukların acı kaderi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Darfurlu çocuklar yarınlara umutla bakmak istiyor. Yüreklerinin büyüklüğü küçük göz bebeklerine yansıyan Darfurlu çocuklar, nedenini bilmedikleri bir kaderin çizgisinde yaşıyorlar hayatlarını.

  Afrika kıtasının en büyük ülkesinde, Sudan'da yaşayan, ancak buradaki sorunlardan en çok zararı gören Darfurlu çocuklar, ne yaşadıkları ülkenin coğrafi büyüklüğün ne de yaşadıkları yoksulluğun nedeninin farkındalar.

  Hep çatışmaların ortasında ya da göçlerle geçen bir hayatta çocukluğunu yaşayamadan büyüyen binlerce Darfurlu çocuk, bir gün anlam veremedikleri bu olumsuz şartların geçeceği günü bekliyor. Yüreklerinin büyüklüğü küçük göz bebeklerine yansıyan Darfurlu çocuklar, nedenini bilmedikleri bir kaderin çizgisinde yaşıyorlar hayatlarını.

  Oyuncağın pek bilinmediği, futbol topunun lüks sayıldığı bu coğrafyada, yaratıcı zekasını kullanan, yoklukta da mutlu olabilineceğini ortaya koyan Darfurlu çocuklar, iç içe geçirdikleri çorapları top haline getirerek, tozun toprağın içinde futbol maçları yapıyorlar.

  Çölle kaplı yaşadıkları yer. Nereye baksalar toz fırtınası, nereye baksalar uçsuz bucaksız sahra... Bir de bunun üstüne susuzluk. Darfurlu çocukların oyunlarına ara verdiklerinde evlerine su götürme yükümlülükleri var. Zaman zaman köylerine 3-4 kilometrelik uzaklıktaki su kuyularına giderek, 10-15 metrelik kuyulardan su çekiyorlar. Elektrik ise zaten kamıştan yapılmış derme çatma evlerine hiç gelmemiş.

  Birçoğu şekeri hiç tatmamış. Bazılarıysa daha şanslı, çünkü yardım kuruluşlarının getirdikleri paketlerden bazen şeker çıkmış.

  Yine de bu çocukların gözleri, umutla parlıyor. Hepsinin masum bakışlarının altında tek bir umut yatıyor: ''barış ve huzur''.

  DARFUR'A TÜRKİYE'DEN YARDIM ELİ

  Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesine Türkiye'den yardım eli uzandı.

  Güney Darfur'un başkenti Nyala'ya 22 kilometre uzaklıkta, etrafı çölle kaplı Şengi köyünde yaşayan yaklaşık 500 kişiye Kimse Yok mu Derneği gıda ve çeşitli yardımlarda bulundu.

  Dernek üyesi yaklaşık 25 kişilik ekip, askerler eşliğinde köye ulaştığında, köy sakinleri tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.

  Burada çocuklara kırtasiye malzemelerinin olduğu çanta, kadınlara sabun, krem ve aynanın bulunduğu hediye paketleri, ailelere de gıda poşeti dağıtıldı.

  Hediyelerini özenle inceleyen çocuklar çantaların içinden kiminin daha önce hiç tatmadığı şekerler çıkınca, mutlu oldular. Yeni bir tatla karşılaşmanın sevinciyle bazı çocuklar şekerlerden bir parça alarak kalanını daha sonra yemek üzere sakladı.

  Dernekçe bölgede kesilerek, ailelere dağıtılan kurban etleri de köylü kadınlar tarafından pişirilerek yardım ekibine ikram edildi.

  -NYALA VALİLİĞİ'NDEN TÜRKİYE'YE JEST-

  Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılında Darfur'un çeşitli bölgelerinde çıkan çatışmalarda birçok köyün terk edildiğini, Şengi köyünün de bu köylerden biri olduğunu söyledi.

  İnsani yardımlar için bölgeye gelen derneğe, Sudan hükümetinin yıkılan bir köyü imar etme isteği üzerine, Şengi köyünde sağlık ocağı, karakol binası, cami yapıldığını anlatan Özkara, okul ile bölgedeki en büyük sıkıntı olan su kuyularının inşaatına da en kısa zamanda başlanacağını belirtti.

  Özkara, şunları kaydetti:

  ''Gerçekleştirdiğimiz örnek köy projesi Sudan'da hatta tüm dünyadaki yardım kuruluşlarına örnek bir projedir. Yıkılan binaları yeniden yapmamızın ardından toplama kamplarına sığınan Şengi köyü sakinleri de köylerine döndü. Böyle örnek bir projeye de Nyala eyaleti valiliği bir jestle karşılık vererek, köyün adını bizim önereceğimiz bir isimle değiştireceğini belirtti. Bundan sonra bu köyün adı Orhaniye olarak anılacaktır.

  Bu insanların ellerinden tutup kaldırdığınız zaman potansiyelin varlığını görürsünüz. Buradaki insanlar da yardımdan ziyade öğrenmek istiyorlar. Alan elden veren el konumuna geçmek istiyorlar. Biz de yakın zamanda burada açacağımız kuyularla tarım eğitimi vermeyi düşünüyoruz.''

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Darfurlu çocukların acı Forum Tarih
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014
Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var ne demek anlamı açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 20 Nisan 2014
Zenci çocukların yaşamı nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Eskimo Çocuklarının Günlük Yaşamı Nasıldır Kısaca Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 13 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş