Darbuka Nedir ? - Ne İşe Yarar ? Özellikleri

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Darbuka Nedir ? - Ne İşe Yarar ? Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Darbuka Nedir ?

  [​IMG]
  Milattan önceki dönemde günümüz darbukasına benzer çalgılar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu, Mezopotamya ve Orta Asya uygarlıklarında kullanılmışlardır. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine aynı coğrafyalar içinde kullanılmıştır. Bu çalgı zaman içinde ve bölgelere göre farklı isimler ile anılmıştır. Bunlar arasında “dümbek, dümbelek, deplek, deblek, dönbek, tömbek, darbeki,debulak” gibi isimleri sıralayabiliriz.

  Darbuka

  Milattan önceki dönemde günümüz darbukasına benzer çalgılar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu, Anadolu kelimesi Yunanca güneşin doğduğu yer anlamına gelen “Anatoli”dan doğmuştur. Romalılar, kendi topraklarına göre doğuda kaldığından buraya doğu toprağı anlamında Thema Anadolia demişlerdir. Anadolu isminin bir bölge adı olması ise Selçukluların Anadoluya gelmesiyle başladı.
  ...Detaylı bilgi için linke tıklayınız.Mezopotamya ve Mezopotamya, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Basra Körfezine kadar uzanan Fırat Nehri ve Dicle Nehri arasında kalan bölgenin ilk çağdaki adıdır.
  ...Detaylı bilgi için linke tıklayınız.Orta Asya uygarlıklarında kullanılmışlardır. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine aynı coğrafyalar içinde kullanılmıştır. Bu çalgı zaman içinde ve bölgelere göre farklı isimler ile anılmıştır. Bunlar arasında “dümbek, dümbelek, deplek, deblek, dönbek, tömbek, darbeki,debulak” gibi isimleri sıralayabiliriz. Önceleri pişmiş toprak kullanılarak üretilen bu vurmalı çalgı, giderek sırsız toprağın yanı sıra bakır, aliminyum, çeşitli metal alaşımlar, alçı, porselen, ağaç ve cam elyaf v.b. gibi malzemeler kullanılarak da yapılmıştır. Genellikle bir tarafı geniş, diğer tarafı dar bir boru görünümündeki çalgıda, hayvan derisi ve son zamanlarda ise çoğunlukla sentetik deri kullanılmaktadır. Deri bir kasnağa gerilir ve vidalar yardımıyla gerdirilerek ton sağlanır. Bu çalgının gövdesi üzerine, çeşitli yöre ve kültürel yapıya uygun süslemeler de yapılmış ve günümüzde de devam etmektedir.
   

 2. hiç güzel değil bence daha güzel olabilirdi
   

 3. hiç güzel değil beğenmedim
   

 4. çok kötü :( ve kısa :( lütfen daha güzel paylaşım yapalım
   

 5. işe yarar ama çok kısa değilmi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Darbuka Nedir İşe Forum Tarih
Darbuka Nedir? - Darbuka Hakkında Müzik Türleri ve Enstrümanları 27 Mayıs 2009
Rüyada Darbuka Çalmak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 26 Ocak 2012
Darbuka Hakkında Bilgi - Vurmalı Çalgılar Müzik Türleri ve Enstrümanları 5 Temmuz 2011
Darbuka Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 15 Mart 2010
süper darbuka show Diğer Videolar 20 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş