Danişmentler Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Danişmentler Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirci Danişmentler Köyü - Danişmentler Köyü Hakkında - Danişmentler Köyü Tanıtımı - Danişmentler Köyü Resimleri


  Danişmentler, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köye ilk yerleşen halk Manisa Gölmarmara ilçesinden göçerek gelmiş yörük bir halktır. Hayvancılıkla uğraştıkları için hayvancılığa müsait olan yayla statüsündeki yerleşim yerini seçmişlerdir. Aynı zamanda halkın lideri konumundaki şahıs bilgeliği ve alimliği hasebiyle Danışman adıyla o civarda anılır ve akıl danışılan bir kişi olarak bilinirmiş. 1980'li yıllara kadar Danışman veya Danışmanlar olarak anılan köy daha sonra Danişmentler olarak ismini devam ettirmiştir. Diğer bir rivayate göre de Sivas ve çevresinde kurulmuş olan Danişmentliler beyliğinden göç eden bir gurup önce Gölmarmara'ya ardından da şu anki yerleşim yerine göçerek yerleşmişlerdir.köyün önceki kuruluş yerleri karabaşlar yanı gökçe pınar taşmantapasi olup en sonunda şimdiki yerine konmuştur köyün kuzeyinde vadılla kayası batısımda mandıra güney girişindeki çam ağacı tarihten kalma eserlerdir.

  Kültür

  Her dini bayramda arefe günü ikindi namazından sonra kabir ziyareti yapılır. Bayram namazından sonra herkes bayramlaşarak dağılır daha sonra hastalar ve ihtiyarlar ziyaret edilerek onların da gönülleri alınmış olur. Ramazan bayramında bayram namazından sonra herkes evinde hazırlanan yemeklerden getirerek köy odasında toplu olarak yemek yenilir.

  Düğünler cuma akşamı başlar perşembe akşamı oğlan evinde köyün gençleri tarafından bayrak dikme olayı olur ve düğün evine yardımcı olan bayrakçı adı verdikleri ara işlerle uğraşan gençlerden bir genç seçilir. Cuma akşamı köy meydanında yöresel oyunlar oynanarak eğlence yapılır. Cumartesi öğlen kız evine çeyiz sermeye gidilir, bunun amacı alınan eşyaların köylüler tarafından görülmesidir. Düğün boyunca Cuma akşamından itibaren Pazar günü öğle yemeği dahil olmak üzere oğlanevi tarafından köylüye ve gelen misafirlere yemek verilir. Cumartesi gecesi bayanlar kına gecesi yaparlar. Pazar günü kız evinden eşyalar alınarak oğlan evine getirilir ve yerleştirilir. Pazar günü ikindiden sonra gelin almaya gidilir böylece düğün merasimi bitmiş olur köyümüz gençleri tarafından oynanan yöresel islamoğlu oyunu gelin dolaştırma merasiminde oynanmaktadır

  Coğrafya

  Manisa iline 220 km, Demirci ilçesine 40 km uzaklıktadır. Batısında Yavaşlar köyü, doğusunda Pulluca köyü, kuzeyinde Minnetler, İrişler ve Çamköy köyleri, güneyinde Kışlak köyü bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, [[Türkiye'de Akdeniz İklimi|Karasal İklim] etkisi alanı içerisindedir. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Köyde su sıkıntısı çok fazladır. Demirci Belediyesinin başlattiği kampanya çerçevesinde köyde sondajla su arama çalışmaları yapılmaktadır. Toprakları çok verimlidir, köy arazisi az olmasına rağmen köylü toprağın verimli olmasından dolayı bir sıkıntı yaşamamaktadır. Köyün batı yönünde genellikle meşe ormanları ve kısa çalılıklardan(maki) oluşan ormanlar bulunmaktadır. Kuzeyınde ise çam ve ardıç ormanı bulunmaktadır. Köy çok dağlık olup ulaşımı çok zordur.

  Ekonomi

  Tipik karasal iklimin görüldüğü köyde yetişen tarım ürünleri de iklime paralellik göstermektedir. Halk genellikle buğday ve arpa gibi tahılları kendi ihtiyacını karşılamak için üretir. Ancak geçen 30 seneye damgasını vuran tütün köyü ihya etmiş, refah seviyesini yükseltmiştir. Ama devletin tütüne koyduğu kota nedeniyle halk alternatif ürün arayışındayken imdadına kiraz yetişmiştir. Yetiştirilen kirazlar Napolyon cinsi olup tamamı ihraç edilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ahmet Acar
  1999 - Hasan Özdemir
  1994 - Ahmet Eren
  1989 - Hasan Özdemir
  1984 - Yusuf Eren
  1979 - Ali Dincer

  29 mart yerel secimler sonucunda köyümüzde muhtarlık seçiminde ilginç bir sonuçla karsılasılmıstır.muhtar adayları Ali SÖNMEZ ile Ahmet ACAR ın aldıkları oylar eşit cıkınca taraflar ilçe seçim kuruluna başvurmuş ve ilçe seçim kurulu da kura ile muhtarın belirlenmesine karar vermiştir kura sonucunda ise ALİ SÖNMEZ köyümüzün yeni muhtarı olmuştur.kendisine başarılar diliyoruz.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ortaokul öğrencileri ise taşımalı eğitim görmektedirler. Köyün [[içme suyu şebekesi]ve[kanalizasyon]] şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Danişmentler Köyü Demirci Forum Tarih
Danışmentler Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Danişmentler İlköğretim Okulu Bilgileri Demirci Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş