Dampınar Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dampınar Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Germencik Dampınar Köyü Bilgileri - Dampınar Köyü Hakkında - Dampınar Köyü Tanıtımı - Dampınar Köyü Resimleri  Dampınar ,Aydın Germencik ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GERMENCİK

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:37 km

  İlçeye Uzaklığı:15 km

  Rakım:520 m

  Nüfus:

  2000:405
  1997:399

  Tarihi:

  700 lü yılların sonuna doğru dampınar çeşmesinin kenarına komşu habipler köyünden gelip yerleşen ilk insandan sonra çevreden gelen diğer yörük ailerininde bu keçi otlatmaya uygun ve suya yakın topraklara yerleşmesiyle ilk köysel oluşum ortaya çıkmıştır.1830lu yıllardada muhtarlık verilmiştir.

  Kültür

  Köyümüz Geçmişten Bugüne Kadar Gelenek Ve Göreneklerini Korumaktadır..Dügünlerimiz Cuma Sabahtan Yemek Yapılarak Baslanır,Yemeklerimizde Basite Alınmayacak Kadar Zahmetlidir.12-13 Türlü Yemek Çeşidimiz Vardır.Aksamına İse Kına Gecesi Olur....Cumartesi Ögleden Sonra Tekrar Baslar Geceye Kadar...Cumartesi Aksamına Çeşitli Sürprizler Hazırladır Gelin Ve Damata...Paketler Hazırlanır,Ve Geleneksel Kahve İçirme Vardır ...Pazar İse Gelinin Ceyizlerinin Bi Kısmı Serilir Evin Önüne...Ögleden Sonra Oglan Evi Gelin Almaya Gelir Kız Evine.Eger Köyün İçindeyse Gelini Atla Götürürler...Ama Muhtesem Bir Sekilde Atı Süslemişlerdir...Gelinde Olunca Atın Üzerinde Görüntü Harikadır...Böyle Cok Sade Gözüksede Aslında Cok Masraflı Olur Düğünlerimiz,Yani Bizim Oradan Bir Kızla Evlenmek İsteyen Adayların Cepleri Biraz Kabarık Olsa İyi Olur:

  Coğrafya

  Aydın iline 37 km, Germencik ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MUSTAFA BAKAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş