Dambüyük Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dambüyük Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Dambüyük Köyü Bilgileri - Dambüyük Köyü Hakkında - Dambüyük Köyü Tanıtımı - Dambüyük Köyü Resimleri  Dambüyük, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  DEMOGRAFİK DURUM: Köy halkı Alevi kökenli olup anadilleri Türkçedir.

  Tarihi 1530 tarihli bir haritada Köyümüzün ismi DAM-I BÜYÜK olarak geçmektedirsüreçle DAMBÜYÜK olmuştur.Köyde 150 yıllık dut ağaçlarına raslanmaktadır. Köy tahmini 400-600 yıl arası bir tarihe sahiptir.Köyümüz Türk Miliyetine mensup olup,tamamıyla Alevilik inanç ve yaşam biçimini benimsemiştir.Dil olarak Türkçe konuşulmaktadır.Türk olanların soyları Horasan bölgesine kadar gitmektedir***

  Kültür

  Köyde alevi türkmen kültürü görülmektedir, kadınlar şalvar,erkekler ise sekiz köşe kasket giyimeyi adet edinmişlerdir. Yeni nesilde ise bu çeşit giyim tarzı yokolmuştur. köyün geleneksel yemekleri bükme kömbe,sulu köfte,patila,kavurma,hedik,vs. Daha on yıl öncesine kadar köy düğünleri ile meşhur olan köy, artık neredeyse köy düğünü yapmamaktadır.Köy keban barajına 2 km uzaklıkta olduğundan yazın amatörce balık tutanlara raslanmaktadır.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 33 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000 - 120


  Ekonomi

  Köyün ekonomisinde kuru tarımsal faaliyet önemli yer teşkil etmektedir. Son 10 yılda bağcılık da önem kazanmış olup, sulu tarıma geçilememiştir. Yapımı 20 yıla yakın süredir devam eden Kuzova Sulama Projesi henüz sonuçlandırılmamıştır. Ticari nitelikli küçükbaş hayvancılık; yeterli mera ve otlakların bulunmaması dolayısıyla tamamen terkedilmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - İsmail Eryılmaz
  > 1999 - Karabey Eryılmaz
  > 1994 - İbrahim Özçelik

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Yerel Net

  Kaynak :antoloji.com

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dambüyük Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş